Ulice Mariupolu 12. března 2022; Foto: Ministerstvo vnitra Ukrajiny / Wikimedia Commons

Ulice Mariupolu 12. března 2022; Foto: Ministerstvo vnitra Ukrajiny / Wikimedia Commons

Zahraniční

KAPITULACE MARIUPOLU je jen otázkou času. Rusové zesilují sevření města

Ukrajinská armáda se ve zdevastovaném Mariupolu připravuje na „poslední bitvu“, napsala s odvoláním na prohlášení 36. brigády ukrajinského námořnictva agentura AFP. Přístav na březích Azovského moře je v ruském obležení už více než 40 dní.

Dochází munice

„Dnes je to pravděpodobně poslední bitva, protože nám dochází munice. Pro některé z nás to znamená smrt, pro jiné zajetí,“ napsala v prohlášení 36. brigáda, která je součástí ukrajinských ozbrojených sil. „Bojovali jsme více než měsíc bez doplnění munice, bez jídla, bez vody,“ dodala jednotka, podle které byla při bojích zraněna více než polovina jejích členů. „Nepřítel nás postupně zatlačil… obklíčil nás a teď se nás snaží zničit,“ píše se dál v prohlášení.

Pokusy o evakuaci selhaly

Ukrajinská armáda se opakovaně pokusila z obklíčeného Mariupolu evakuovat hlavně velitele neonacistického pluku Azov, který je symbolem odporu proti Rusku. Jeho členové jsou nechvalně známí svou krutostí zejména k válečným zajatcům, které brutálně vraždí. V roce 2014 tak zabránili obsazení Mariupolu separatistickými silami a začali opevňovat město jako svou pevnost. Jeho pád by tak znamenal symbolickou prohru a důkaz úspěšnosti ruské vojenské operace na Ukrajině.

Kyjev je odepsal

Příslušníci pluku Azov, kteří od začátku únorové invaze bojují v přístavu Mariupol obléhaném ruskými silami, si v minulých dnech stěžovali na “nedostatečnou komunikaci” s představiteli kyjevského režimu. Podle portálu Ukrajinska pravda vytýkají politikům, že se s nimi již přes dva týdny nespojili a neberou jim telefony. Pluk Azov vznikl v roce 2014 v době konfrontace se separatisty na východě Ukrajiny z nacionalistického dobrovolnického praporu. V současné době je součástí Národní gardy.

Zpracoval Rudolf Hruboň