Andrew Christian Marckesano; Foto: sociální sítě

Andrew Christian Marckesano; Foto: sociální sítě

Zahraniční

“KAPITÁN AMERIKA” spáchal sebevraždu. Američtí veteráni čelí psychickým problémům

Americký vojenský veterán Andrew Christian Marckesano, nadrotmistr zvláštní jednotky 82. výsadkové divize Armády Spojených států, spáchal sebevraždu před očima své ženy. Informuje o tom americká televize Fox News (viz ZDE).

Hrdina zahraničních misí

Marckesano byl šestkrát na misích v Afghánistánu a stejný počet misí vykonal v dalších rizikových oblastech. Nedávno se přestěhoval do Washingtonu, aby začal pracovat pro Pentagon. Přátelé, se kterými sloužil, porovnávali Marckesana s komiksovým superhrdinou Kapitánem Amerikou. Podle nich se mu nepodařilo vzpamatovat se z misí do Afghánistánu. Marckesano spáchal sebevraždu 6. července po návratu z večeře, kterou absolvoval se svým bývalým velitelem. Tato sebevražda se stala třicátou mezi bojovníky praporu 2-508. Voják byl ve svých 34 letech v aktivní službě a měl také medaili s názvem Stříbrná hvězda (americké vojenské vyznamenání za chrabrost v boji). S jeho smrtí přišly o otce tři malé děti.

Prohraná afghánská válka

Spojené státy zahájily vojenskou operaci v Afghánistánu v roce 2001. Důvodem se stalo poskytování útočišť pro bojovníky Al-Káidy ze strany hnutí Tálibán, kteří provedli teroristické útoky na Obchodní centrum v New Yorku 11. září 2001. Vláda Tálibánu byla svržena a v Afghánistánu se k moci dostali politici loajální Washingtonu, s nimiž Tálibán vstoupil do ozbrojené konfrontace. V únoru tohoto roku po 18 letech nesmyslných bojů Spojené státy de facto přiznaly porážku, když podepsaly s Tálibánem “mírovou dohodu.” Ta především předpokládá stažení cizích jednotek z Afghánistánu a zahájení dialogu místních stran po dohodě o výměně vězňů.

Psychické problémy veteránů

Američtí vojenští veteráni čelí často po návratu do civilního života psychickým problémům. Trápí je vzpomínky na spoustu smrtí svých spolubojovníků a na druhé straně vraždy a válečné zločiny, kterých se byli nuceni pod vlajkou Spojených států dopouštět často na civilistech a nevinných obětech. Jedná se o podobné problémy, které měli američtí navrátilci z prohraných válek v minulosti, zejména z Vietnamu. Mnoho z nich se během vojenské služby stalo závislými na návykových látkách, aby dokázali provádět zvěrstva, kterých se dopouštěli. Nyní v civilu čelí často problémům při hledání práce a jsou frustrovaní z toho, že je spoluobčané neobdivují za jejich údajné “hrdinské” činy. Mnoho z nich proto volí raději ukončení jejich trápení sebevraždou.

Rudolf Hruboň