Ilustrační foto: Alberto Giuliani / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Alberto Giuliani / Wikimedia Commons

Domácí

KAPACITA lůžek intenzivní péče se u nás blíží vyčerpání

V nejbližších dvou týdnech hrozí v ČR absolutní vyčerpání kapacity lůžek intenzivní péče. V nemocnicích je 6573 nakažených, rekordních 1329 z nich je ve vážném stavu. Na úterní tiskové konferenci to oznámilo Ministerstvo zdravotnictví (viz ZDE).

Žádost Německu o pomoc

„Kapacita lůžek intenzivní péče se blíží svému absolutnímu vyčerpání. Velká část naší republiky se dostane v nejbližších dvou týdnech fakticky do vyčerpání existující kapacity. Česká republika ještě v takové situaci nikdy nebyla, varoval náměstek ministra Vladimír Černý. Navrhl již proto ministrovi Blatnému, aby vláda oficiálně požádala Německo předběžně o zahraniční pomoc. Zatím se tak ale dosud nestalo, protože kapacita lůžek ještě nebyla z 90 procent vyčerpána, není to ovšem daleko.

Důsledek pandemie

Podle něj za neutěšený stav v nemocnicích nese vinu pandemie, nikoliv politici. „Je to nutné vnímat jako důsledek pandemie,” uvedl. Za pondělí přibylo v Česku 11 233 nakažených, zhruba o 2300 více než před týdnem. V nemocnicích se s nákazou COVID-19 aktuálně léčí 6573 nakažených, což je zhruba o 400 víc než k pondělnímu ránu, ve vážném stavu je rekordních 1329 hospitalizovaných. Protiepidemický index je na úrovni 75 bodů. Na umělé plicní ventilaci je v současnosti 662 pacientů a připojeno na mimotělní oběh je jich 21.

Chybí personál

Podle Černého existuje několik možností, jak systém rozšířit v případě dalšího zhoršování situace. Jednou z nich je další navyšování lůžek na JIP, avšak potenciál to má velmi omezený. Hlavním problémem je totiž nedostatek kvalifikovaného personálu, který chybí v nemocnicích dlouhodobě. Zdravotnickým zařízením by pak podle Černého mohli vypomoci ambulantní specialisté či studenti zdravotnických škol. Další možností by mohlo být využívání lůžek v nestátních nemocnicích či převážení pacientů do zahraničí.

Zpracoval Rudolf Hruboň