Zuzana Čaputová; Foto: Ivodo / Wikimedia Commons

Zuzana Čaputová; Foto: Ivodo / Wikimedia Commons

Zahraniční

Kandidátka na slovenskou prezidentku nevyloučila MILOST PRO KISKU

Zuzana Čaputová, favoritka slovenských prezidentských voleb, se vyjádřila v předvolební debatě k případnému udělení milosti v případě trestního stíhání současného prezidenta Andreje Kisky po skončení jeho prezidentského mandátu. Uvádí to ve svém článku server Eurozprávy (viz ZDE).

Údajně by posuzovala jeho žádost nestranně

Otázku nadnesl hlavní soupeř Čaputové, místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, který kandiduje za vládní hnutí SMER-SD. Kiska před nadcházejícími prezidentskými volbami Čaputovou podpořil a Šefčovič položil otázku, zda nejde o politickou dohodu výměnou za případnou milost. Šefčovič zároveň odmítl, že by jako prezident udělil milost politikovi.

Čaputová v reakci označila Šefčovičův výpad za součást údajné antikampaně, jež je projevem obavy z množství lidí, kteří se spojují proti nespravedlnosti a aroganci mocných (a podporují Čaputovou, pozn. red.). Čaputová během zmíněné debaty řekla, že by k případné žádosti o milost Kisky přistupovala jako k žádosti kteréhokoliv jiného občana. “To, že by byl (Kiska) v té době bývalým politikem, by nebylo diskvalifikující ani preferující kritérium,” uvedla Čaputová.

Kiskovi hrozí trestní stíhání v kauze daňových úniků jeho firmy

Současnému slovenskému prezidentovi Andreji Kiskovi hrozí po jeho brzkém skončení mandátu trestní stíhání za daňové úniky jeho firmy KTAG, za které může být odsouzen až na 12 let do vězení (viz ZDE). Vyšetřování firmy KTAG souvisí s tím, že firma účtovala do nákladů výdaje na Kiskovu propagaci před prezidentskými volbami v roce 2014, ve kterých Kiska porazil tehdejšího premiéra Fica. Kiska byl před složením prezidentského slibu rovněž jednatelem KTAG. Daňový úřad při dřívější kontrole neuznal KTAG náklady vynaložené na Kiskovu propagaci a společnosti doměřil daň z přidané hodnoty a později také daň z příjmů v celkovém objemu několika desítek tisíc eur. Následně firma KTAG podala sérii opravných daňových přiznání.

Rudolf Hruboň