Podezřelé finanční machinace místopředsedy hnutí STAN a favorita do křesla ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika prošetřovala v nedávné době policie. Od pochybné kyperské firmy si totiž půjčil 28 milionů korun za nulový úrok. Upozornil na to server Lidovky (viz ZDE).
28 milionů z Kypru
V říjnu 2017 na konto Michalika přistála suma 28 milionů korun. Bance se transakce zdála podivná a zalarmovala Finanční analytický útvar, protože měla podezření na možné praní špinavých peněz. Případem se následně zabývala Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Vyšetřovatelé na základě mezinárodní právní pomoci vystopovali, že částka pocházela od neprůhledné kyperské společnosti Lowfield Investments Limited. Protože ale nenašli takzvaný zdrojový trestný čin, rozhodli se vyšetřování odložit. Nikdo nebyl v případu obviněn.
Byznys s developerem
Michalik v rozhovoru pro Lidovky.cz tvrdí, že šlo prý o „byznys“ jeho ženy. Jak se podařilo dále redaktorům zjistit, Michalikova manželka obdržela bezúročnou půjčku od kyperské firmy spojené s developery působícími v obci Dolní Břežany, kde je Michalik dvacet let starostou. Jak ukázalo vyšetřování, finanční operaci předcházely i vklady v hotovosti, což je obecně znak praní špinavých peněz, neboť tak nelze vystopovat původ peněz. Politici jsou proto kvůli možnému střetu zájmů a praní špinavých peněz pod přísnějším dozorem bank. Ty, pokud zjistí podezřelé transakce, musí uvědomit stát, což se také stalo. Na výzvu banky Michalik předložil smlouvu o půjčce. Tvrdil, že šlo o krátkodobou půjčku za účelem nákupu firmy.
Bezúročná půjčka?
Peníze z kyperské firmy k Michalikovým na účet přišly z Polska. Z materiálů obdržených policií z této země následně vyplynulo, že finanční prostředky byly na polský účet vkládány částečně v hotovosti. Smlouva o půjčce na 28 milionů korun měla nulový úrok. Lidovky.cz proto zajímalo, kdo a proč půjčoval Michalikovým takovou částku bezúročně? „Neříkám, že je to tak běžné, ale mohou být situace, kdy to tak je,“ tvrdí Michalik, který v minulosti působil jako bankéř. Splacení úvěru prý provedl převodem podílů ve firmách. Okolnosti půjčky musela vysvětlovat státu i jeho žena.
Práce pro developery
Žena starosty Dolních Břežan pracovala pro dvě společnosti spoluvlastněné kyperskou Lowfield Investments. Realizovaly developerské projekty na území obce při jižním okraji Prahy. Konkrétně společnost Brightsea stála za bytovým domem v ulici U Staré školy. Z obecního webu lze vyčíst, že o rozvoj Pivovarského dvora, kde vznikly kanceláře, se zase postarala společnost Dark Sky, v níž je jednatelkou Michalikova švagrová. U obou byl koncový vlastník Lowfield. Střet zájmů v podnikání své ženy a ve svém politickém působení ale Michalik nevnímá.
Zpracoval Rudolf Hruboň