Ilustrační foto: DFID - UK Department for International Development / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: DFID - UK Department for International Development / Wikimedia Commons

Zahraniční

KANÁRSKÉ OSTROVY: Eskalace napětí, namísto turistů tam míří migranti

Ostrov Gran Canaria se ocitl na pokraji výbuchu násilí mezi místními obyvateli a migranty. Od loňského podzimu proudí na ostrov tisíce běženců, které uvěznila koronavirová pandemie a také neschopnost EU řešit problém migrace, píše server týdeníku Focus (viz ZDE).

Potyčky na denním pořádku

Jak narůstají počty migrantů, úměrně tomu roste napětí mezi místními obyvateli a běženci. Na denním pořádku jsou prudké a krvavé potyčky mezi místními a žadateli o azyl. Momentálně je na ostrově asi 11 tisíc běženců, většina jich žije v hlavním městě Las Palmas a také poblíž Maspalomas, turistického města na jihu ostrova. Místní obyvatelé si stěžují, že kvůli migrantům razantně klesá bezpečnost na ostrově.

Migranti namísto turistů

Kanárské ostrovy zásadně poškodila epidemie koronaviru. V současné chvíli je pro turisty k dispozici pouze pětina lůžek a ty zdaleka nejsou všechny obsazené. Mnoho hotelů je uzavřených. Některé si pronajal stát a ubytoval v nich migranty, kteří dorazili na lodích ze severní Afriky. Většina běženců pochází ze Západní Sahary, především z Maroka. Situace je frustrující jak pro migranty, tak pro místní. Namísto turistů, kteří by na ostrov přinesli peníze a pracovní místa, ale přicházejí migranti, kteří stojí státní kasu peníze.

Zpracoval Rudolf Hruboň