Kanadský premiér Justin Trudeau; Reprofoto: YouTube.com

Kanadský premiér Justin Trudeau; Reprofoto: YouTube.com

Zahraniční

BIZÁR: Kanadský premiér podpořil krajana, který pašoval drogy

Kanadský premiér Justin Trudeau podpořil krajana Roberta Lloyda Schellenberga, který byl odsouzen v Číně za pašování drog. Trest smrti označil za “svévolný”. Oznámila to dnešní světová média.

Odsouzený byl členem mezinárodní pašerácké sítě

Schellenberg byl zadržen už v roce 2014 a o dva roky později ho soud potrestal 15 roky vězení za spolupachatelství při pašování drog. Loni v prosinci ale odvolací soud dal za pravdu stížnosti prokuratury na to, že uložený trest je příliš mírný, a nařídil nový proces, protože Schellenberg hrál důležitou roli při pašování drog, které bylo mezinárodní, uvedl list The South China Morning Post. „Nejsem pašerák drog. Dorazil jsem do Číny jako turista,” tvrdil Schellenberg ještě před vynesením rozsudku smrti podle agentury AFP.

Drogové delikty se v Číně trestají tvrdě

O zvýšení trestu informovala zahraniční média s odvoláním na sdělení soudu v Ta-lienu zveřejněném na webu. Drogové trestné činy se v Číně obvykle trestají velmi tvrdě. V roce 2009 Čína navzdory protestům Británie popravila Brita, který byl dopaden při pašování heroinu. V roce 2014 byl v Ta-lienu odsouzen k smrti japonský pašerák drog a v roce 2013 popravena Filipínka navzdory žádostem Manily o zmírnění trestu.

Rudolf Hruboň