Sídlo firmy Huawei v Shenzhenu, Čína; Foto: Brücke-Osteuropa / Wikimedia Commons

Sídlo firmy Huawei v Shenzhenu, Čína; Foto: Brücke-Osteuropa / Wikimedia Commons

Zahraniční

Kampaň USA proti HUAWEI je nejspíš přehnaná, shodují se experti

Dehonestační kampaň, kterou USA vedou od loňska proti čínské telekomunikační společnosti Huawei, je podle části bezpečnostních expertů zřejmě přehnaná. Číňané podle nich nepotřebují tajný přístup k routerům společnosti Huawei, aby se infiltrovali do globálních sítí, jejichž špatné zabezpečení je všeobecně známé. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Nebezpečí je “vysoce nepravděpodobné”

Z ničeho není patrné, že by státem sponzorovaní hackeři preferovali technologii nějakého výrobce před jinými, konstatovali odborníci. Za vysoce nepravděpodobný řada expertů považuje jeden z nejběžnějších argumentů USA, že Huawei může do svých zařízení instalovat tajný software, který by mohla čínská rozvědka využít o odposlechům nebo přerušování přenosu dat. Takové riziko je podle nich téměř nulové, protože společnost by riskovala odhalení a tím i spoluvinu.

Ani americká špionážní agentura NSA nic nenašla

Priscilla Moriuchiová, která do roku 2017 pracovala v americké Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) a nyní je analytičkou ve firmě Recorded Future zabývající se kybernetickou bezpečností uvedla, že spolu s dalšími zaměstnanci NSA byla pověřena hledáním podloudného softwaru firmy Huawei, který by byl produktem čínské tajné služby. Nikdy ho ale nenalezli. Naopak jsou to americké tajné služby a mezi nimi zejména NSA, které se snaží proniknout do systémů firmy Huawei, jak uvedl americký list The New York Times již v roce 2014 (viz ZDE).

V Británii a Německu zákaz nechystají

Evropští spojenci se zdráhají přijmout v kauze Huawei přístup Spojených států. Představitelé Británie a Německa dali najevo, že na celoplošný zákaz zařízení Huawei nepřistoupí (viz ZDE). Německo poukázalo na to, že „přímé vyloučení určitého výrobce z rozšíření sítí 5G není v této době právně možné a ani není v plánu”. Kancléřka Angela Merkelová chce dokonce s Čínou uzavřít anti-špionážní dohodu (viz ZDE).

Američané sledují elektronickou komunikaci na celém světě

Ironií je, že Spojené státy se samy angažují v aktivitách, z nichž obviňují Huawei. Podle tajných dokumentů, které v roce 2013 zveřejnil počítačový odborník a bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden, sledovaly Spojené státy telefonní a internetovou komunikaci milionů občanů po celém světě.

Rudolf Hruboň