Miroslav Kalousek (TOP 09), který již dříve oznámil, že nebude kandidovat v letošních říjnových volbách do Poslanecké sněmovny, se vzdal poslaneckého mandátu. Učinil tak v teatrálním projevu. Pro deník Blesk přiznal, že je nemocen a čeká ho operace (viz ZDE).
“Zdravotní problém”
„Mám zdravotní problém, to se přiznám. Budu se muset odebrat do nemocnice na operaci a na rehabilitaci, čekají mě dlouhé týdny. Nebude to nic příjemného. Bude to trvat asi osm týdnů,“ přiznal Kalousek Blesk Zprávám již včera. Při dotazu, zda by jeho zdravotní potíže mohly znamenat jeho předčasný konec ve Sněmovně, kroutil hlavou. „To je blbost,“ odvětil Kalousek v pondělí na dotaz, zda složí mandát. Mlžil, nechtěl, aby se informace dostala na veřejnost před úterním jednáním Sněmovny. Zdravotní problémy ho provází již delší dobu.
Kalouskovo odcházení
Po 22 letech tak Miroslav Kalousek končí ve Sněmovně, kde pronesl nejeden kontroverzní projev, ve kterém často urážel své politické oponenty. Vysvětluje to tím, že se prý před sněmovními volbami, které jsou vyhlášené na říjen, již rozjela ostrá kampaň – a on kandidovat nebude, tudíž dá prostor ve Sněmovně lidem, kteří se chtějí ucházet o hlasy voličů. Kalousek do Sněmovny nastoupil 20. června 1998, tehdy ještě coby člen KDU-ČSL. 19. ledna 2021 tak svou poslaneckou dráhu završil teatrálním odchodem.
Pan “nikdy mi nic nedokázali”
Neodpustil si ale vyjádření k tomu, že byl údajně neprávem kriminalizován. „Já jakkoli jsem byl kriminalizován spoustou nesmyslných pomluv, tak proti mně nikdy nebylo vzneseno jediné obvinění, všechno jsou to prokázáno jako nesmysly,“ tvrdí Kalousek. V letech 1993 až 1998 byl náměstkem ministra obrany. Za jeho působení došlo k uzavření smlouvy na nákup nových padáků, při jejichž použití následně zahynul nejméně jeden voják. Teprve potom bylo jejich používání armádou zakázáno. Kalousek vždy odmítal převzít za tento skandál odpovědnost.
Zpracoval Rudolf Hruboň