Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL/SPOLU); Foto: kdu.cz

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL/SPOLU); Foto: kdu.cz

Domácí

JUREČKŮV OBRAT: Už nechce podmiňovat vládu odporem vůči manželství homosexuálů

Marian Jurečka předvedl přes víkend obrat přesně podle tradice Lidovců. Když zjistil, že pokud bude trvat na odmítnutí podpory manželství gayů a leseb v plánované koalici SPOLU s Piráty a Starosty, nemusel by se dostat po volbách ke korytu.

V pátek si pustil pusu na špacír

V pátečním předvolebním rozhovoru s Deníkem N Jurečka uvedl, že si neumí představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového schválila. Dodal, že na tom může ztroskotat i vytvoření vlády. Po tom, co se stratégové předvolební kampaně koalic SPOLU a PirSTAN zhrozili a Jurečka dostal vynadáno od předsedů koaličních stran, změnil rychle názor se zprofanovaným vysvětlením, že byl údajně “špatně pochopen”. Nikdy prý nechtěl bránit poslancům jednotlivých stran plánované koalice bránit v projevení jejich osobního názoru na tuto záležitost.

Obrat o 180 stupňů za 24 hodin

Jurečka ale postupoval přesně v duchu nechvalně známé lidovecké tradice změnit názor na cokoliv v zájmu přístupu k vládním (a jiným) korytům. Dokázal obrovský velotoč, když v průběhu jediného dne změnil názor na jedno z lidoveckých dogmat. „Někdy se během rozhovoru nepodaří všechno dobře vysvětlit, a to moje včerejší vyjádření patří mezi ně. V otázce manželství pro všechny platí již v minulosti deklarované, co jsme za SPOLU řekli, a to že bude každý poslanec hlasovat podle svého uvážení,“ otočil v sobotu Jurečka. Jak mu při psaní těchto slov skřípaly zuby bylo slyšet i z twitterového příspěvku.

Zpracoval Rudolf Hruboň