Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL/SPOLU); Foto: kdu.cz

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL/SPOLU); Foto: kdu.cz

Domácí

JUREČKA CHCE SNÍŽIT A ZKRÁTIT podporu v nezaměstnanosti. Odbory protestují

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje vládě navrhnout snížení či zkrácení podpory v nezaměstnanosti. Odbory s tímto záměrem nesouhlasí.

Antisociální návrhy NERV

Jurečka svůj návrh přednesl ve středu po jednání s Národní ekonomickou radou vlády (NERV). Změna by podle něj mohla přijít v první polovině příštího roku. NERV vládě ve středu večer představil své návrhy na dlouhodobé zlepšení salda veřejných financí. Podle dřívějších mediálních zpráv jde o více než dvě desítky opatření, která by v úhrnu měla vést údajně k úsporám až 200 miliard korun. Mezi nimi se objevují například plány na zvýšení daní, zvýšení věku pro odchod do důchodu či omezení některých státních podpor.

Tlak na nezaměstnané

Jurečka tak chce vyvinout větší tlak na nezaměstnané, aby byli ochotni pracovat a přijmout jakoukoliv práci i za nepřiměřeně nízkou mzdu. Abychom lidi motivovali si hledat práci velmi rychle. Pracujeme na tom návrhu a chci, abychom jej dokázali uvést v účinnost třeba v průběhu prvního pololetí příštího roku,“ podotkl Jurečka. V současnosti se doba vyplácení podpory v nezaměstnanosti odvíjí od věku žadatele, výše je pak závislá na předchozím průměrném měsíčním čistém výdělku. Maximálně může ale podpora dosáhnout 0,58násobku průměrné mzdy.

Odbory jsou proti

S Jurečkovými plány na snížení podpory v nezaměstnanosti ale nesouhlasí odbory. Podpora je už nyní v evropském srovnání nízká a pobírá ji jen asi třetina všech uchazečů o zaměstnání, uvedl na dotaz ČTK Jiří Vaňásek z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Podle něj je i špatné načasování, když nyní kvůli hospodářskému vývoji panují obavy z propouštění. “ČMKOS nemůže souhlasit s takovýmto návrhem, a to zejména v době, kdy jsou vážné obavy, že může docházet k propouštění zaměstnanců,” uvedl.

Zpracoval Rudolf Hruboň