Vakcína firmy Johnson & Johnson; Foto: jnj.com

Vakcína firmy Johnson & Johnson; Foto: jnj.com

Zahraniční

JOHNSON & JOHNSON odkládá dodávky vakcín pro Evropu. Kvůli krevním sraženinám

Společnost Johnson & Johnson oznámila, že kvůli vyšetřování případů krevních sraženin ve Spojených státech odkládá distribuci své vakcíny proti COVIDu-19 v Evropě. Uvedla to v úterý agentura AP (viz ZDE).

Měly dorazit statisíce dávek

„Vyhodnocujeme tyto případy s evropskými zdravotnickými úřady,” uvedla firma. „Rozhodli jsme se distribuci vakcín v Evropě odložit,” dodala společnost. V příštích týdnech přitom měly podle původních plánů do evropských zemí dorazit statisíce dávek této očkovací látky. První vakcíny společnosti Johnson měly do ordinací českých lékařů dorazit 19. dubna. Mělo to být 14 400 dávek, o týden později 24 tisíc dávek. Česko má celkem u firmy Johnson & Johnson objednáno kolem dvou milionů dávek. Přerušení dodávek je ale velká rána pro mnoho dalších zemí EU. Celá Evropská unie si u amerického výrobce objednala 200 milionů dávek a stejné množství si ještě rezervovala. Během druhého čtvrtletí má do EU dorazit přibližně 55 milionů dávek této vakcíny.

Případy krevních sraženin

Odložení distribuce v Evropě souvisí s vyšetřováním amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které zkoumají zprávy o problémech s krevními sraženinami u lidí naočkovaných vakcínou Johnson & Johnson. Úřady v USA doporučily, aby bylo v zájmu maximální opatrnosti očkování touto vakcínou pozastaveno. CDC a FDA se zabývají šesti nahlášenými případy „závažného druhu krevní sraženiny u jednotlivců” v odstupu několika dní po podání vakcíny. K pondělnímu datu bylo v USA podáno skoro sedm milionů dávek dané očkovací látky. CDC na středu svolala schůzi speciální poradní komise ve snaze „zhodnotit potenciální význam” nahlášených případů. FDA posoudí závěry tohoto panelu a povede vlastní vyšetřování.

Další výpadek vakcín pro EU

Západní výrobci vakcín své dodávky do EU krátí a upřednostňují země, které jim zaplatí více. V polovině března oznámila společnost AstraZeneca, že sníží dodávky očkovací látky do Evropy o 73 procent. Do konce března firma dodala 30 milionů očkovacích dávek a za celé letošní první pololetí 100 milionů. Unie přitom vloni s AstraZenekou uzavřela smlouvu o nákupu 300 milionů dávek její vakcíny, přičemž 30 milionů mělo dorazit do konce roku 2020, 90 milionů v prvním kvartálu letošního roku a 180 milionů v kvartálu druhém. Loni ovšem nedorazily žádné dávky, protože preparát ještě nebyl schválen evropskými regulačními úřady. Do Unie bez vysvětlení krátila dodávky vakcín i společnost Moderna. Například Německo nedostane 878 400 dávek očkovací látky této společnosti.

Zpracoval Rudolf Hruboň