EU dostane ve druhém čtvrtletí letošního roku méně vakcín, než bylo plánováno. Americká farmaceutická společnost Johnson & Johnson totiž během jednání s Evropskou komisí ohlásila údajné „výrobní potíže“. Uvedla to agentura Reuters (viz ZDE).
Ještě nemá ani registraci
Unie tak nemá žádnou záruku, že společnost dodá plánovaných 55 milionů dávek vakcíny, jak bylo naplánováno. Společnost Johnson & Johnson zatím ani nemá pro použití své vakcíny v EU registraci. Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA) by ji měla schválit teprve ve čtvrtek. Vakcína Johnson & Johnson na rozdíl od ostatních je první očkovací látkou, která se může podat pouze v jedné dávce a její skladování není tak náročné jako v případě vakcíny Pfizer/BioNTech. V unii se v současnosti očkuje látkami od společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. EMA posuzuje také vakcíny vyvinuté společnostmi Novavax a CureVac. Nově posuzuje také ruskou vakcínu Sputnik V.
Selhání Evropské unie
Evropská komise ale bojuje se zoufalým nedostatkem vakcín a vzhledem ke špatně koncipovaným smlouvám není schopná zajistit, aby farmaceutické firmy plnily své závazky vůči unijním zemím. Krácení dodávek do zemí EU postupně oznámily Pfizer, Moderna i AstraZeneca. EU proto zavedla kontroly exportu výrobců vakcín. Na exportní omezení však reagovaly některé mimounijní země výtkou, že brání volnému obchodu. Evropská unie u šestice farmaceutických firem objednala až 2,3 miliardy očkovacích dávek. Výrobci ale přípravky dodávají v menším počtu, než slíbili, nebo než EU očekávala. Firmy Pfizer a BioNTech v polovině ledna oznámily, že dočasně omezí produkci a distribuci očkovací látky kvůli údajnému rozšiřování výrobní kapacity svého závodu v Belgii. Spor o krácení dodávek vedla EU i s firmou AstraZeneca.
Nabídky vakcín z Ruska nebo Číny
Až statisíce očkovacích dávek proti koronaviru jsou schopny brzy dodat Rusko nebo Čína. Vakcínu Sputnik V již po řadě urgencí začala formálně posuzovat Evropská agentura pro léčivé prostředky, ovšem zatím bez jakéhokoliv výsledku. Ruská vakcína, která byla již registrována ve více než 45 zemích světa, je také podstatně levnější než vakcíny západních výrobců. Přes tyto nesporné přednosti ruské vakcíny není v Evropě politická vůle umožnit lidem očkování Sputnikem V. Přes mnohé výzvy k depolitizaci této otázky stále zatím převládá neodůvodněná oficiální nedůvěra k vakcínám z jiných než západních zemí.
Zpracoval Rudolf Hruboň