Ilustrační foto: mos.ru / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: mos.ru / Wikimedia Commons

Domácí

JIŽ 2 MILIONY LIDÍ V ČR jsou plně očkovaní proti COVIDu, nakažených dál ubývá

Ukončené očkování proti nemoci COVID-19 mají v Česku přes dva miliony lidí ze zhruba 8,5 milionu, kteří mají na vakcínu nárok. Dávek bylo dosud rozdáno 6,44 milionu. Testy v pátek v Česku potvrdily 180 případů koronaviru, v pracovním dni nejméně od loňského 10. srpna. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví (viz ZDE).

Očkovaných více než 100 tisíc denně

Alespoň jednu dávku vakcíny dosud dostalo téměř 4,4 milionu lidí. Podle odborníků je pro navození kolektivní imunity potřeba, aby se nechalo očkovat alespoň 70 procent populace, tedy přibližně 7,5 milionu lidí. V pátek vakcínu dostalo 109 683 lidí, o týden dřív jich bylo přes 115 tisíc, což je dosavadní denní rekord. V nynějším týdnu poprvé počet aplikovaných vakcín ve všech pracovních dnech převýšil 100 tisíc. V předchozím týdnu to bylo ve čtyřech pracovních dnech, v posledním květnovém týdnu ve třech. Před tím se denní počty dávek nad 100 tisíc nedostávaly.

Jen dvě desítky lidí ve vážném stavu

Šíření epidemie zároveň zpomalilo na úrovně z loňských prázdnin, ještě na začátku letošního března v Česku denně přibývalo až téměř 17 tisíc případů nákazy. Snižuje se také počet úmrtí s COVIDem-19, už víc než dva týdny s nákazou umírá méně než deset lidí za den. V březnu bylo denně až kolem dvou stovek zemřelých. V nemocnicích bylo s COVIDem-19 k pátku 207 lidí, ve vážném stavu 24 z nich. Tak nízko byl počet hospitalizovaných s koronavirem naposledy loni počátkem září, počet pacientů ve vážném stavu je nejnižší od konce srpna.

Zpracoval Rudolf Hruboň