Generál Jiří Šedivý; Foto: Repro E15.cz

Generál Jiří Šedivý; Foto: Repro E15.cz

Domácí

JIŘÍ ŠEDIVÝ: Kauza údajného agenta je záměrné narušení vztahů s Ruskem

„Je to až příliš přitažené za vlasy a bohužel z české strany je reakce natolik silná, že se případ může hodit jako nosič, aby se vědomě narušily vztahy mezi Českem a Ruskem,“ hodnotí události kolem údajného ruského agenta generál Jiří Šedivý. Uvádí to v rozhovoru pro Parlamentní listy (viz ZDE).

Amatérismus

Čerstvý šéf Evropské obranné agentury, pedagog vysoké školy CEVRO Institut, generál a bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky Jiří Šedivý v rozhovoru zapochyboval, že by podobná informace unikla nejdříve z ruských a potom i z českých tajných služeb. Podle něj jde o tolik silných selhání a takový amatérismus, že je nepovažuje za pravděpodobné. Jako pravděpodobnější spíše vidí teorii, že někdo hraje nějakou hru, na niž skočili jak Češi, tak Rusové. Reakci v podobě policejní ochrany pro tři komunální politiky přitom považuje za přehnanou.

Pseudokauza

“Událost kolem sochy maršála Koněva, ačkoliv je skutečně třeba přiznat, že pro Rusy jde o velmi citlivou záležitost, přece jen není natolik významná, aby Rusové něco takového udělali. Myslím, že tady došlo k nějaké operaci buď s nějakým skutečným cílem, nebo možná pouze pro vytvoření nějaké kauzy, nebo nemuseli domyslet dopady, že to není věc, která by byla iniciována Ruskem. A bohužel česká strana s různými orgány a stupni orgánů reaguje tak, že z toho kauzu udělala. A teď si vše žije vlastním životem a roztáčí se do takových úrovní a otáček, že Rusko a Česká republika jeden druhého vyzývá, aby upustil od úmyslných útoků a všechno možné. Zkrátka to narušuje vztahy mezi Ruskem a Českou republikou. I když, jak jsem řekl, kauzy Koněv a vlasovci jsou poměrně citlivé, ale přece jen nejsou natolik významné, aby z nich vznikl hluboký problém a konflikt mezi zeměmi, který může narušovat nejen politické vztahy, ale i ekonomické,” uvedl generál.

Zdrženlivost

“Je potřeba, aby to skutečně posoudili právníci, zda jeden či druhý akt porušil mezinárodní smlouvu, která je z počátku 90. let mezi Českou republikou a Ruskem stále platná. Ale to se dá udělat úplně klidně a nemusí kolem toho být tolik křiku. Chtělo by to trochu zdrženlivosti a uvážlivosti v tom, co se k tomu vždycky řekne, případně jak se odpoví na ostřejší výraz, který přijde z Moskvy. Takže velmi často se diskutuje, proč vlastně byla socha maršála Koněva odstraněna v době, kdy běží nouzový stav a krize koronaviru. Navíc vyjádření starosty, že socha neměla roušku, a proto musela být odstraněna, je přece vyloženě neslušné a vůbec takové vyjádření nemělo padnout,” uvedl závěrem Šedivý.

Zpracoval Rudolf Hruboň