Ilustrační foto: Ministerstvo obrany Ukrajiny

Ilustrační foto: Ministerstvo obrany Ukrajiny

Zahraniční

JEDNOTKY UKRAJINSKÉ ARMÁDY opouštějí své pozice a zbraně

Dle aktuálních zpravodajských informací jednotky a příslušníci ukrajinské armády masivně opouštějí své pozice a zbraně. Na pozice jednotek ukrajinské armády, které složily zbraně, se neútočí, uvádí se ve zprávě ruského ministerstva obrany.

Ruské síly neútočí na ukrajinská města

Jednotky a armáda Ozbrojených sil Ukrajiny hromadně opouštějí své pozice a skládají zbraně, uvádí dál resort obrany. Ruské ministerstvo obrany zopakovalo, že ruské ozbrojené síly neútočí na města Ukrajiny, nic neohrožuje civilní obyvatelstvo. „Ozbrojené síly Ruska neútočí na ukrajinská města. Civilnímu obyvatelstvu nic nehrozí,“ uvádí se ve zprávě ministerstva obrany. Vysoce přesnými zbraněmi je likvidována pouze vojenská infrastruktura, objekty protivzdušné obrany, vojenská letiště a letectvo ukrajinské armády, uvádí ministerstvo.

Okupace není v plánu

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že v plánech Ruska není okupace Ukrajiny, Rusko se však bude snažit o její demilitarizaci a denacifikaci. Vyzval ukrajinské vojáky, aby neplnili trestné rozkazy ukrajinské chunty, okamžitě složili zbraně a odešli domů. Zároveň zdůraznil, že všichni příslušníci ukrajinské armády, kteří splní tento požadavek, budou moci svobodně opustit bojovou zónu a vrátit se domů ke svým rodinám. Vladimir Putin dále prohlásil, že to, co se děje, je vynucené opatření, když Rusku nebyla dána šance udělat něco jiného. Prohlásil to na setkání s Ruským svazem průmyslníků a podnikatelů. „To, co se děje, je vynucené opatření. Jiná možnost nám nezbývala. Bezpečnostní rizika pro Rusko byla taková, že nebylo možné reagovat jinými prostředky,“ řekl Putin.

Operace plní zadané cíle

V rámci bezpečnostní operace Ruska na Ukrajině jsou ničeny přesně naváděnými zbraněmi vybrané objekty vojenské infrastruktury, jako jsou vojenské sklady, letiště, radarové stranice a další. Ruští vojáci se při operaci setkávají se slabým odporem ukrajinské armády a ztráty jsou tak minimální. Cílem je ochromit vojenský potenciál Kyjevského režimu a eliminovat všechny vůči Rusku nepřátelské síly. V plánu je také zatčení představitelů současné loutkové vlády a jejich postavení před soud. Ruský prezident vyzval ukrajinský lid ke spolupráci při svržení protilidového režimu a volbě takových představitelů, kteří se budou skutečně starat o jejich životy.

Zpracoval Rudolf Hruboň