Mladý levicový politik Andrej Bóna; Foto: Medium.com

Mladý levicový politik Andrej Bóna; Foto: Medium.com

Domácí

JASNÝ NÁZOR: Evropa by neměla podlézat USA, říká eurokandidát za komunisty

Teprve třiadvacetiletý mladý politik Andrej Bóna kandiduje v květnových eurovolbách z druhého místa na listině KSČM – Česká levice společně. V rozhovoru pro deník Právo (viz ZDE) mimo jiné uvedl, že Evropa by měla být suverénním hráčem na světovém politickém poli.

Boj proti daňovým rájům

“Jsem student ekonomie a veřejné správy, takže bych se rád věnoval ekonomickým tématům. Zajímám se o daňové ráje a o problematiku daní jako takovou. Leží mi na srdci, proč korporace daní své zisky méně, proč nemáme progresivní zdanění firem,” odpověděl Bóna na dotaz, čím by se chtěl v Evropském parlamentu zabývat.

Naše země má mít suverénní zahraniční politiku

“Česká zahraniční politika má tradičně aspekty toho, že chceme někomu podlézat. Místo toho, aby Evropa byla suverénní hráč na světovém politickém poli, tak posloucháme, co velí Spojené státy skrz NATO. Neříkám, že se máme nutně přiklonit k Rusku nebo k Číně, ale máme na to být suverénní, to mluvím o celé Evropě. A ČR musí být brána jako součást Evropy,” uvedl dále Bóna k otázkám zahraniční politiky ČR.

Referendum o členství v Evropské unii

“Je potřeba poslouchat hlas lidu, o tom žádná. Jeden z bodů našeho programu je ten, že referendum má být součástí legislativy. Lidé by se měli vyslovit i k členství v mezinárodních organizacích. Já mám ale za to, že bychom neměli z EU vystupovat. Unie má řadu problémů a much, ale to jsou věci, které je potřeba napravit. Bořit umí kdekdo. Stačí se podívat na Brexit, tam to na žádnou idylku nevypadá,”, uvedl Bóna k otázce referenda.

Neměli jsme uznat vůdce venezuelské opozice za prezidenta

“Uznat jsme ho neměli. Juan Guaidó měl nárok stát se prozatímním prezidentem pouze v případě, že by stávající prezident nemohl vykonávat svoji funkci, a k tomu nedošlo. Maduro nepřestal být schopný vykonávat svou práci. Ve Venezuele je samozřejmě humanitární krize a politický chaos, ale nyní je společnost na pokraji občanské války a to rozhodně nemůže situaci vylepšit,” uvedl mladý politik k venezuelské krizi.

Ve Francii si elity přestaly všímat toho, co lidi trápí

“Je to ukázka toho, co se stane, když establishment dlouho ignoruje, co lidi pálí. Zvýšení daně z pohonných hmot byla poslední jiskřička, která lidi dostala do ulic. Co vzniklo jako hnutí za zlepšeních sociálních podmínek, se zvrtlo v házení dlažebních kostek do výloh a zapalování aut. V první řadě k tomu nemuselo dojít, kdyby si elity všímaly toho, že lidé mají problémy,” uvedl závěrem mladý kandidát do europarlamentu.

Rudolf Hruboň