Poslanec Jaroslav Foldyna; Foto: Repro YouTube XTV

Poslanec Jaroslav Foldyna; Foto: Repro YouTube XTV

Domácí

JAROSLAV FOLDYNA: Ředitel České televize Petr Dvořák je ve střetu zájmů, měl by odejít

Poslanec Jaroslav Foldyna promluvil o šokujících skutečnostech z fungování České televize v rozhovoru pro Parlamentní listy (viz ZDE).

Kodex ČT je pro ředitele Dvořáka jen cár papíru

Na půdě poslanecké sněmovny proběhlo několikahodinové jednání, jehož se účastnil generální ředitel České televize Petr Dvořák a členové Rady České televize, kde obhajovali činnost a hospodaření televize. Poslanec Jaroslav Foldyna v rozhovoru pro Parlamentní listy odhalil detaily jednání. „Na semináři jsem se dozvěděl, že generální ředitel České televize a jeho žena vlastní společnost, jejíž obchodní činnost je propagována ve vysílání České televize, a to navíc zdarma. Každý, kdo si někdy přečetl Kodex České televize, speciálně jeho Článek 22.1, tak ví, že jde o hrubý střet zájmů, který tato část kodexu jasně popisuje a zakazuje,“ prohlásil Foldyna s tím, že pro ředitele zjevně kodex ČT neplatí a není pro něj více než jen „cár papíru“„Ti lidé se pravděpodobně cítí tak, že pro ně žádná pravidla neplatí,“ dodal Foldyna.

Netransparentní veřejné zakázky

Na semináři s funkcionáři České televize také zazněly, podle slov Foldyny, informace, které vypadají jako „malá domů“. Rovněž se hovořilo o zadávání zakázek bez výběrových řízení. „ (…) zazněly informace o podezřelých zakázkách České televize, kdy firmy, které je vyhrály, nejenže nesplnily kvalifikační předpoklady uchazeče, ale neplnily ani své základní obecné zákonné povinnosti a byly personálně provázány s dalšími subjekty, které se na zakázce podílely. Jedna kolegyně, která se v problematice orientuje lépe než já, doslova řekla, že to vše ‘smrdí malou domů’. Zazněly také informace o rozdávání zakázek v hodnotě desítek milionů zcela bez výběrových řízení, o účelovém rozdělování zakázek, o účelovém slučování nesouvisejících plnění, to vše s cílem vyhnout se veřejné soutěži,“ sdělil poslanec pro Parlamentní listy.

Selhání Rady České televize

Foldyna také zmínil, že střet zájmů ředitele České televize je jednoduše ověřitelný za jednu minutu nahlédnutím do obchodního rejstříku a do záznamů vysílání České televize. To ale nebyla Rada České televize schopná od roku 2011, kdy došlo ke zvolení Dvořáka do čela ČT, udělat. Neschopnost Rady České televize poradit si se svými základními povinnostmi poslanec označil za „neuvěřitelné selhání“. Politik prohlásil, že je nezbytné zvolit do Rady ČT lidi, kteří budou schopni poradit si se svými povinnostmi. Foldyna prohlásil, že chování funkcionářů České televize a Rady České televize svědčí o tom, že „mají pocit vlastní nedotknutelnosti“. Poslanec dodal, že ředitele ČT Dvořáka propuštění z funkce pravděpodobně nemine, a to z důvodu vysoké pravděpodobnosti neschválení hospodářských výsledků televize za minulá léta. Poslanecká sněmovna má tyto zprávy projednávat 17. října.

Rudolf Hruboň