Jaroslav Bašta; Foto: repro YouTube

Jaroslav Bašta; Foto: repro YouTube

Domácí

JAROSLAV BAŠTA: Předsudečná nenávist jako dvousečná zbraň

Bývalý diplomat Jaroslav Bašta se ve svém komentáři pro server První Zprávy (viz ZDE) vyjádřil k pojmu tzv. „předsudečné nenávisti“, který schválila nedávno česká vláda, jako k dvousečné zbrani.

Zlo bylo pojmenováno, teď je možné kolem něj budovat strach

„Pojem ‚předsudečná nenávist‘ nepřináší žádné nové trestné činy. ‚Jenom‘ výklad toho, na co se mají orgány činné v trestním řízení do budoucna zaměřit. Největší nebezpečí pro ‚liberální demokracii‘ a tím pádem i pro náš stát zřejmě představují verbální trestné činy na sociálních sítích a proto je zapotřebí je přísně stíhat,“ poznamenal Bašta. “Dozvěděli jsme se také, že zločin lze spáchat přeposíláním e-mailové korespondence, a to i s výroky, které ani trestné nejsou. Závisí to na kontextu.” Všiml si i toho, že poprvé se oficiálně objevil termín o závadných mediálních projektech využívajících dezinformace a konspirační teorie. „Vyplývá z toho, že několik let trvající mesaliance mezi neziskovkami typu Evropské hodnoty a Ministerstvem vnitra přináší své ovoce. Konečně byl oficiálně definován ideozločin a může se začít budovat ministerstvo strachu, které nepochybně obohatí i nezávislí státní zástupci, takže soudů již nebude třeba,“ míní.

Nastupující generace politiků již nemá zkušenost s totalitou

“Nejdříve jsem se toho zhrozil a vzpomněl si na své mládí před 50 lety, kdy nastupující normalizace začínala útokem na svobodu slova a vyjadřování obecně a kdy také nějací podivní ideologové definovali, co je povolené a co již trestné,” uvádí Bašta. “Současní politici již nemají s totalitou zkušenost a proto si vymýšlejí takové gumové pojmy jako je předsudečná nenávist, proto chtějí, aby orgány činné v trestním řízení stíhali hlavně neuvážené výroky na sociálních sítích a v rámci zažité praxe dvojího metru jim určují jaké. Takže se oficiálně tolerují nenávistné výroky vůči prezidentovi a předsedovi vlády a některým politickým stranám (včetně výzev k násilí), zatímco jiné se přísně stíhají. Také paragraf o projevech nenávisti kvůli politickému přesvědčení lze použít na výroky o voličích Miloše Zemana a Andreje Babiše. To do definice předsudečné nenávisti totiž také zapadá. Vše závisí jen na úhlu pohledu,”, uzavírá Bašta.

Rudolf Hruboň