Před sto lety vznikl Sovětský svaz – nový typ státu, nové společenství, nový svět, nový typ vlády. Nyní se něco podobného snaží neúspěšně zkonstruovat svým způsobem Evropská unie, řekl agentuře RIA Novosti kandidát na českého prezidenta za SPD Jaroslav Bašta (viz ZDE).
100. výročí založení SSR
“30. prosince jsme si připomněli 100. výročí založení Sovětského svazu. Tato největší státní formace trvala téměř sedm desetiletí, než v prosinci 1991 padla v důsledku zákulisního rozhodnutí, které učinili tehdejší vůdci tří svazových republik – Ruské federace, Ukrajiny a Běloruska,“ připomněl Bašta. SSSR byl podle Bašty novým typem státu, novým společenstvím, novým světem, který měl podle jeho autorů dovést zemi k nebývalému úspěchu. Jak poznamenal Bašta, Sovětskému svazu se podařilo dosáhnout nejvyššího postavení po skončení druhé světové války, po porážce nacistického Německa. To se stalo rozhodujícím faktorem při formování bipolárního světa. V éře jaderných zbraní se takové geopolitické uspořádání ukázalo jako záruka dlouhodobého mírového soužití zejména na evropském kontinentu.
EU jako neúspěšná kopie
Systematickou chybou vůdců SSSR bylo podle českého politika zachování stávající struktury řízení, která se osvědčila v minulosti, s obrovskou závislostí na osobnostních kvalitách těch, kteří vystoupali do čela managementu. Ale obchodní kvality kandidátů na vedení, které byly původně žádané za starých časů, byly stále více nahrazovány nepotismem a korupcí. “Ironií je, že současná EU není v mnoha ohledech nic jiného než neúspěšná kopie SSSR. Evropský parlament, zbavený legislativní iniciativy, je přímou obdobou Nejvyššího sovětu SSSR. Evropská komise se svými komisaři je ekvivalentem politbyra ÚV KSSS, protože jeho členové se více zajímají o své vlastní zájmy, navíc se zpravidla rekrutují z neúspěšných politiků na celostátní úrovni,“ domnívá se Bašta. „Historie se přece opakuje, minimálně dvakrát – jednou jako tragédie, podruhé jako fraška,“ uzavírá český politik.
Zpracoval Rudolf Hruboň