Ilustrační foto: Alberto Giuliani / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Alberto Giuliani / Wikimedia Commons

Domácí

Jak dostat PANDEMII V ČESKU POD KONTROLU?

Přestává legrace. Počet nakažených rapidně stoupá. Za jediný den testy prokázaly nákazu u 3130 lidí, což je podobný údaj jako za celý měsíc březen. A podle odborníků to budou lidé, kdo rozhodne o tom, jak se bude pandemie nadále vyvíjet. Lidé a jejich vlastní zodpovědnost.

Skončila legrace

“Je nejvyšší čas, aby si lidé uvědomili, že tady už skončila legrace, že už je to vážná věc. Řada lidí to onemocnění bagatelizuje. Myslí si, že ta opatření nejsou důležitá. A taky to podle toho vypadá. Řada lidí je i zcela ignoruje, vědomě porušuje a ještě se tím málem chlubí na sociálních sítích, uvádí epidemiolog Roman Chlíbek v rozhovoru pro Český rozhlas. „Měli by hlavně omezit kontakty mimo rodinu na hromadných oslavách, večírcích, firemních akcích,” uvedl dále epidemiolog.

Vlastní zodpovědnost

K vlastní zodpovědnosti vyzval i ministr Vojtěch. Lidé by měli dodržovat základní hygienická pravidla, chovat se ohleduplně a omezit co nejvíc účast na větších akcích. Nejčastějšími místy nákazy jsou podle ministerstva rodina a pracovní prostředí, rizikovou aktivitou je také návštěva společenských akcí, jako jsou rodinné oslavy a svatby. Více než pětina případů v poslední době potom pochází ze škol.

Zdroj: iRozhlas.cz

Zpracoval Rudolf Hruboň