Oběťmi izraelského bombardování byly i děti; Foto: Gigi Ibrahim / Wikimedia Commons

Oběťmi izraelského bombardování byly i děti; Foto: Gigi Ibrahim / Wikimedia Commons

Zahraniční

IZRAEL zřejmě spáchal nálety v Gaze válečné zločiny

Izraelské nálety v Pásmu Gazy mohou představovat válečné zločiny, pokud se ukáže, že byly nepřiměřené. V úvodu mimořádného jednání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) to ve čtvrtek řekla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová (viz ZDE).

Zatím nejsou důkazy o vojenských cílech

Podle agentury Reuters uvedla, že dosud neobdržela žádné důkazy o tom, že civilní budovy zasažené při izraelských náletech v Gaze byly využívány k vojenským účelům. „Takové útoky mohou představovat válečné zločiny, pokud se ukáže, že byly nepřiměřené,“ řekla podle Reuters Bacheletová 47-člennému orgánu. Zároveň vyzvala lídry radikálního Hamásu, který v Pásmu Gazy vládne, aby neodpaloval rakety na Izrael. Evropská unie, Izrael a Spojené státy označují Hamás za teroristickou organizaci.

Rada se dohodla na zahájení vyšetřování

Rada OSN pro lidská práva se ve čtvrtek dohodla na zahájení mezinárodního vyšetřování zločinů spáchaných během 11-denního konfliktu mezi Izraelem a islamistickou skupinou Hamas v Gaze. Nezávislé vyšetřování bude mít široký mandát, aby se zabývalo všemi údajnými porušováními práva, a to nejen v Gaze a na okupovaném západním břehu Jordánu, ale také v Izraeli během nepřátelských akcí, které byly zastaveny příměřím 21. května. Izrael odmítl rezoluci přijatou na ženevském fóru a uvedl, že nebude s UNHRC spolupracovat.

Zpracoval Rudolf Hruboň