Pětiměsíční kojenec, který přežil izraelské bombardování; Foto: repro Reuters

Pětiměsíční kojenec, který přežil izraelské bombardování; Foto: repro Reuters

Zahraniční

IZRAEL ZAVRAŽDIL rodinu s malými dětmi. Přežil jen pětiměsíční kojenec

Teprve pětiměsíční chlapeček Omar z uprchlického tábora v Pásmu Gazy ztratil během čtvrtečního útoku Izraele matku i čtyři sourozence. Sám Omar utrpěl zranění nohy, oka a krku. O chlapcově osudu informovala agentura Reuters.

Zahynula matka a čtyři děti

Útok izraelské síly podnikly během druhého dne Eidu, muslimského svátku ke konci ramadánu, islámského měsíce půstu. „Moje sestřenice byla na návštěvě u svého bratra. Byl to druhý den Eidu a chtěla, aby ho její děti oslavily se strýčkem. Žila nedaleko. Během několika minut dopadla na dům bomba a ona i její děti zemřely. Omar jediný přežil a je zraněný. Má poraněnou nohu a oko, nechce ani pít mateřské mléko, protože má poraněný krk,“ řekla Manal al-Hadidi, Omarova teta. „Zavolali nám a já okamžitě přišla. Celá rodina zahynula, jsou to mučedníci. Nechť Bůh nechá odpočinout jejich duším,“ dodala. Podle ošetřujících lékařů byl Omar ve špatném stavu. Má zlomenou stehenní kost a modřiny po celém těle, nicméně je ve stabilizovaném stavu. Podle Omarova otce Mohammeda al-Hadidiho byl útok cílený na dům, ve kterém byla jeho manželka s dětmi.

V domě nebyly žádné rakety

„Nebyly tam žádné rakety, jen ženy a děti, žádné rakety. Jen děti, které v poklidu slavily Eid. Co provedly, že si tohle zasloužily? Raketa trefí dům, bez jakéhokoliv varování nebo komunikace, celá tři patra na ně spadnou a my musíme teď ze sutin dolovat části jejich těl,“ dal průchod emocím al-Hadidi a pokračoval: Vyzývám mezinárodní veřejnost, ty, kteří podporují lidská práva, práva dětí a demokracii, ty, kteří trestají kohokoliv, kdo ubližuje dětem, aby se podívali tady na naše děti, které jsou bombardované útoky, kvůli kterým na lidi padají celá patra domů.“ Zdravotníci z nemocnice al-Šifa v uvedli, že izraelský útok mířil na třípatrový dům v uprchlickém táboře Pláž ve městě Gaza. Zahynulo při něm osm lidí, včetně ženy a jejích čtyř dětí. Mnoho dalších lidí bylo zraněno a záchranáři se snažili několik hodin zachránit několik lidí, kteří byli pohřbeni pod troskami domu.

Zpracoval Rudolf Hruboň