Syrská protivzdušná obrana odráží izraelský útok; Foto: Twitter SABC News

Syrská protivzdušná obrana odráží izraelský útok; Foto: Twitter SABC News

Zahraniční

IZRAEL ZAÚTOČIL NA SÝRII. Západ mlčí

Izraelská armáda udeřila v ranních hodinách v okolí syrského hlavního města Damašku, uvádí agentura Reuters. Podle syrských armádních zdrojů útok zabil pět lidí a způsobil materiální škody. Západní země útok nijak neodsoudily.

Útok na mezinárodní letiště

Agresoři cílili na mezinárodní letiště a objekty jižně od hlavního města, jak Izraelci sami přiznali. Záminkou útoků mají být údajné základny či jiné objekty milic napojených na Írán, jako je třeba libanonské militantní hnutí Hizballáh. Zda útok narušil provoz letiště, není jasné. Syrská protivzdušná obrana na útok odpověděla a sestřelila většinu izraelských raket. Do Damašku byly slyšet výbuchy, uvedla syrská vláda. Izrael v posledních letech provedl stovky raketových či leteckých úderů na cíle v oblastech kontrolovaných syrskou vládou, zřídka ale operace komentuje. Při izraelském útoku na Damašek letos v červenci podle organizace Syrská observatoř pro lidská práva zemřelo celkem šest lidí a deset bylo zraněno. Na konci srpna útočila izraelská armáda na syrské město Halab (Aleppo).

Západ neprotestuje

Západní země, které se v jiných případech stavějí do role ochránců lidských práv a zavádějí proti zemím útočícím na jiné země sankce, v tomto případě mlčí a izraelskou agresi tolerují. Je to typický příklad pokrytectví tzv. západních demokracií v přístupu ke srovnatelným mezinárodním konfliktům. To co je v jednom případě podle nich nepřijatelné, je v případě jiném možno tolerovat. Tyto země se řídí pouze tím, co je v jejich zájmu a co ne. Pod záminkou dodržování lidských práv tak prosazují pouze a jen své vlastní národní zájmy. V případě Izraele se jedná dlouhá léta zejména pro Spojené státy o důležitého spojence v boji proti svobodným arabským zemím, které se odmítají podvolit americkému nátlaku. To je i případ Sýrie.

Zpracoval Rudolf Hruboň