Ilustrační foto: Talmoryair / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Talmoryair / Wikimedia Commons

Zahraniční

IZRAEL: Strach z přetížení nemocnic pacienty s COVIDem stoupá

Izrael v uplynulých dnech zaznamenal rekordních téměř 9000 nových případů nákazy koronavirem denně. Informovalo o tom ve čtvrtek tamější ministerstvo zdravotnictví. Odborníci varují před přetížením nemocnic, píše zpravodajský web The Times of Israel (viz ZDE).

Téměř 9000 nakažených denně

Zhruba devítimilionový Izrael od začátku pandemie zaznamenal již 248 133 nakažených. Středeční bilance přitom vzrostla o 8919, což překonalo rekord z 25. září, kdy země hlásila 8385 nových případů infekce. V mezidobí počty nově nemocných podle izraelských médií klesly, jelikož se méně testovalo, a to zejména o víkendu a židovském svátku Jom kipur. Ve středu bylo podle ministerstva zdravotnictví provedeno 65 694 testů, což je patrně rekord. Poměr pozitivních testů přitom tvořil 13,6 procenta. Počet zemřelých od začátku pandemie vystoupil na 1571. V předchozích 24 hodinách přitom mrtvých s koronavirem v zemi přibylo 43. Aktuálně nemocných je v Izraeli 68 811 lidí. Ve vážném stavu jich je 810, z nichž 206 vyžaduje plicní ventilaci.

Hrozí přetížení nemocnic

Odborníci varovali, že hrozí přetížení nemocnic, pokud pacientů ve vážném stavu bude více než 800. Premiér Benjamin Netanjahu vyzval experty, aby do příštího týdne vypracovali plán pro případ, že nakažených ve vážném stavu přesáhne 5000. Primáři interních oddělení ve středu uvedli, že nápor pacientů s COVIDem-19 a nedostatek personálu jim ztěžují péči o pacienty s jinými nemocemi. V Izraeli platí od 18. září celoplošná uzávěra, která by podle izraelských médií měla skončit až 14. října, namísto původně plánovaného 11. října. Tento týden byla opatření zpřísněna, omezeny jsou demonstrace a Izraelci se nesmí vzdalovat více než kilometr od domova. Od začátku pandemie je to v Izraeli již druhé uzavření celé země.

Zpracoval Rudolf Hruboň