Izraelský ministerský předseda Benjamin Netanjahu a americký viceprezident Mike Pence; Foto: Velvyslanectví USA v Izraeli / Wikimedia Commons

Izraelský ministerský předseda Benjamin Netanjahu a americký viceprezident Mike Pence; Foto: Velvyslanectví USA v Izraeli / Wikimedia Commons

Zahraniční

PLÁN AGRESE: Izrael plánuje válku proti Íránu

Za přípravu na válku označil v minulých dnech izraelský premiér Benjamin Netanjahu konferenci k Blízkému východu svolanou do Varšavy. Uvádí se to např. v článku na serveru Novinky.cz (viz ZDE).

Válka jako “společný zájem”

„Je to otevřené setkání s představiteli vedoucích arabských zemí, kteří zde sedí společně s izraelským premiérem, aby pokročili v otázce společného zájmu, války proti Íránu,“ řekl Netanjahu před novináři. Použil hebrejský výraz milchama, což v doslovném překladu znamená válka, avšak lze jej přeložit i jako boj nebo bitva. Netanjahův úřad na anglické webové stránce použil v přepisu slovo válka, kvůli čemuž se ale strhl všeobecný povyk, a tento anglický překlad ze stránky zmizel. V nové verzi se místo výrazu „válka“ objevil výraz „boj“. Na hebrejské verzi webu původní znění zůstalo.

Izrael podpořily Spojené státy

“Svět nemůže dosáhnout míru a bezpečnosti na Blízkém východě, aniž by se postavil Íránu na odpor”, tvrdil ve čtvrtek během závěrečného dne konference Mike Pompeo, ministr zahraničních věcí USA. „Zatlačení Íránu je při řešení všech problémů toho regionu klíčové,“ snažil se přesvědčit přítomné novináře. Tvrdil také, že údajně „všichni účastníci konference souhlasili s tím, že největším nebezpečím pro Blízký východ je Írán a že režim ajatolláha Chameneího chce obnovit Perskou říši“. Americký viceprezident Mike Pence vyzval také evropské spojence, aby tak jako USA odstoupili od dohody o íránském jaderném programu z roku 2015.

Mírové zaměření konference jako pokrytectví

„Úvod deklarace, že varšavská konference má mírový charakter a není nasměrována proti Íránu, se po prohlášení Nentanjahua a Pompea rychle rozplynul,“ upozornil ve čtvrtek polský list Gazeta Wyborcza. „Konference se odehrála na Valentýna a to, co se na ní událo, je důkazem naší hluboké a bohužel zaslepené lásky k USA,“ dodal deník.

Rudolf Hruboň