Volodymyr Zelenskyj v nedělním emotivním projevu k izraelským zákonodárcům v Knesetu přirovnal akce Ruska k činům nacistického Německa. Zelenského slova odmítl izraelský premiér Naftali Bennett s tím, že holokaust podle něj nelze srovnávat s ničím jiným.
Srovnání s holokaustem je nehorázné
Ostřejší vyjádření zvolil ministr komunikací Joaz Hendel. „Nemůžeme přepisovat historii holokaustu, genocidy, jež byla páchána i na Ukrajině. Válka je strašná, ale srovnávat ji s hrůzami holokaustu a konečným řešením je nehorázné,“ napsal na Twitteru. Podle poslance Juvala Steinitze ze strany Likud Zelenského výrok „hraničí s popíráním holokaustu“. Židovský stát, který dosud ke konfliktu zastává spíše neutrální postoj, Zelenskyj ve svém projevu vyzval, aby se “konečně postavil na stranu Ukrajiny,” poskytl jí zbraně a uvalil sankce na Rusko. „Když nacisté napadli Evropu a chtěli zničit všechno a všechny, nazvali to konečným řešením židovské otázky. Jistě si to pamatujete a nikdy na to nezapomenete. Ale měli byste slyšet, jaká slova dnes zaznívají z Moskvy: konečné řešení, ale tentokrát je to o nás, o ukrajinské otázce,“ prohlásil Zelenskyj.
Izrael má dobré vztahy s oběma zeměmi
Hlavní důvod izraelského přešlapování je pragmatický. Rusko má totiž v sousední Sýrii vojenské základny a podporuje prezidenta Baššára Asada. Dobré vztahy s Kremlem jsou dlouhodobě považovány za zásadní součást izraelské národní bezpečnosti. „Je třeba vzít v úvahu i to, že Izrael má jak s Ruskem, tak s Ukrajinou dobré a dlouholeté vztahy. Významnou roli hraje skutečnost, že židovská komunita v obou válčících zemích čítá stovky tisíc občanů,“ řekl v nedávném rozhovoru pro Lidovky.cz český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický. Podle nedávného průzkumu veřejného mínění 67 procent izraelské veřejnosti podporuje opatrný přístup vlády k rusko-ukrajinskému konfliktu, pouze 21 procent s tímto postupem nesouhlasí, píše deník The Washington Post.
Zpracoval Rudolf Hruboň