Mezinárodní letiště Bena Guriona v Tel Avivu; Foto: ©  Ralf Roletschek / Wikimedia Commons

Mezinárodní letiště Bena Guriona v Tel Avivu; Foto: © Ralf Roletschek / Wikimedia Commons

Zahraniční

IZRAEL kvůli COVIDu ruší zahraniční osobní leteckou dopravu

Izrael zruší od pondělních 23:00 SEČ do 31. ledna zahraniční osobní leteckou dopravu na svých letištích ve snaze zpomalit šíření nového koronaviru. Informoval o tom v neděli list Haarec (viz ZDE).

Cestování pouze výjimečně

Na izraelských letištích nebudou moci přistávat letadla zahraničních aerolinek. Opustit zemi v tomto období bude rovněž možné jen za výjimečných okolností. Zákaz se nebude týkat zahraničních nákladních, hasičských či zdravotnických letadel. Určitá omezení budou platit rovněž pro izraelské letecké společnosti. Výjimku budou mít také osoby, které potřebují cestovat do zahraničí kvůli lékařským zákrokům, pracovníci v nezbytných odvětvích, kteří nemohou pracovat dálkově, či lidé cestující na pohřby rodinných příslušníků.

Britská varianta COVIDu

Devítimilionový Izrael zaregistroval dosud přes 595 000 případů nákazy koronavirem, s nemocí COVID-19 tam zemřelo více než 4300 lidí. 30 až 40 procent infikovaných v zemi má takzvanou britskou variantu koronaviru, která je podle vědců nakažlivější. Mutace se podle něj do několika týdnů stane v zemi dominantní. Vláda v úterý rozhodla o prodloužení ochranné uzávěry země do konce ledna. “Jsme napřed před celým světem. Žádný stát neudělal to, na co se chystáme my – hermeticky uzavíráme zemi,” prohlásil k tomu v neděli na brífinku premiér Benjamin Netanjahu.

Zpracoval Rudolf Hruboň