Ilustrační foto: usb.it

Ilustrační foto: usb.it

Zahraniční

ITALSKÉ ODBORY protestují proti zneužívání humanitárních letů na Ukrajinu

Jeden z největších italských odborových svazů svolal na sobotu 19. března protest před letištěm v Pise poté, co dostal tip od některých zaměstnanců, že ukrajinské humanitární lety přepravují zbraně a střelivo, nikoli potraviny a léky (viz ZDE).

Namísto potravin zbraně

Několik pracovníků na letišti Galileo Galilei odmítlo naložit jeden z nákladních letů inzerovaných jako přepravu humanitární pomoci na Ukrajinu. Bedny neobsahovaly potraviny a léky, ale zbraně, munici a výbušniny, uvedla v pondělí večer odborová organizace Unione Sindacile di Base (USB). “Důrazně odsuzujeme toto přímé falšování, které cynicky používá ‘humanitární’ pomoc jako krytí k podpoře války na Ukrajině,” uvedlo USB. Odbory uvedly, že dělníci odmítli naložit vojenské zásoby, protože by to vedlo ke smrti jejich kolegů na Ukrajině – jmenovitě těch, kteří pracují na leteckých základnách a mohou se stát terčem ruských raketových útoků.

Výzva italské vládě

Francesca Donato, italská poslankyně Evropského parlamentu, komentovala prohlášení odborů tím, že vyzvala vládu v Římě, aby objasnila, co se děje. USB vyzývá k řízení letového provozu na letišti v Pise, aby „okamžitě zablokovalo tyto lety smrti maskované jako humanitární pomoc“. Mezitím se k protestu v úterý připojili přístavní dělníci v nedalekém přístavu Livorno, kteří ocenili své letištní kolegy za to, že stojí za svými hodnotami. “Stojíme po boku ukrajinských národů, Donbasu a Ruska a nechceme být spoluviníky v tomto konfliktu,” uvedla pobočka USB v Porto Livorno v prohlášení.

Zpracoval Rudolf Hruboň