Jedna ze zabavených lodí Alan Kurdi organizace Sea Eye; Foto: Sea-Eye.org

Jedna ze zabavených lodí Alan Kurdi organizace Sea Eye; Foto: Sea-Eye.org

Zahraniční

ITÁLIE zabavila dvě lodi neziskových organizací, které převážely MIGRANTY

Italská pobřežní stráž zabavila v uplynulých dnech dvě lodi neziskových organizací, jež ve Středozemním moři nabírají migranty, kteří se za pomoci pašeráků plaví z Afriky do Evropy. Informovala o tom agentura Reuters (viz ZDE).

Technické nedostatky

Odstavení německého plavidla úřady zdůvodnily neupřesněnými nesrovnalostmi, které by podle nich mohly ohrozit bezpečnost posádky i případných cestujících. Představitelé španělské a německé organizace ale tvrdí, že jde pouze o zástupný důvod a že cílem je zablokovat jejich činnost. Loď Alan Kurdi německé organizace Sea-Eye byla v přístavu v Palermu zabavena v úterý, ve středu pak stejně dopadla loď Aita Mari španělské humanitární organizace Salvamento Marítimo Humanitario. Na stranu neziskové organizace se ale postavilo německé ministerstvo dopravy, podle nějž italské úřady prý neuvedly žádné vážné porušení pravidel provozu, které by zadržení lodi ospravedlnilo.

Uzavřené přístavy

Italská vláda v dubnu oznámila, že kvůli šíření koronaviru uzavře své přístavy lodím nevládních organizací, které zachraňují migranty z člunů ve Středozemním moři zejména u libyjských břehů. Loď Alan Kurdi se pak kvůli zákazu dostala do potíží, protože neměla kde vylodit 150 zachráněných migrantů. Po dvou týdnech je nakonec směla přemístit na italský trajekt, kde poté strávili dvoutýdenní karanténu. Migranty z lodí humanitárních organizací nyní nepřijímá ani Malta. Navzdory uzavřeným přístavům letos do Itálie dorazilo přes moře už přes 4000 migrantů, což je skoro pětkrát více, než za stejné období loňského roku, uvedla s odvoláním na údaje ministerstva vnitra agentura Reuters.

Rudolf Hruboň