Bývalý italský ministr vnitra Matteo Salvini; Foto: Presidenza della Repubblica / Wikimedia Commons

Bývalý italský ministr vnitra Matteo Salvini; Foto: Presidenza della Repubblica / Wikimedia Commons

Zahraniční

ITÁLIE: Salviniho konec předpokládal premiér Conte již od ledna

V Itálii došlo v posledních dnech k palácovému převratu, když bývalý a i překvapivě budoucí premiér Giuseppe Conte vyšachoval ze hry ministra vnitra Mattea Salviniho z hnutí Liga Severu. Dohodl se totiž na nové vládě s dosud opoziční Italskou demokratickou stranou.

Popularita Ligy severu stoupá

Na italské politické scéně to vře. Dosavadní ministr vnitra a předseda Ligy se pokusil svrhnout koaliční vládu, kterou tvořil s Hnutím 5 hvězd. Průzkumy totiž naznačují, že případné předčasné volby by Salviniho Liga vyhrála se ziskem přesahujícím 30 procent hlasů. Hnutí 5 hvězd však Salviniho plán zhatilo. Byla uzavřena dohoda Hnutí 5 hvězd a Italské demokratické strany, tamní sociální demokracie, že Salvini skončí v opozici a premiérem zůstane Giuseppe Conte.

Na sociálních sítích koluje video, na němž premiér Conte vysvětloval německé kancléřce Angele Merkelové, co by se v Itálii mohlo stát. Není bez zajímavosti, že Conte předvídal příchod vládní krize již v lednu, když seděl po boku Merkelové ve švýcarském Davosu:

Konference, Davos: Conte kuje pikle s Merkelovou

Italský premiér Conte u Merkelové oroduje za Hnutí 5 hvězd a brojí proti Salvinimu.Leden 2019, konference v Davosu.Video z tv La7, politický pořad Piazza pulita

Zveřejnil(a) Matteo Salvini – Sympatizanti z Čech, Moravy, Slezska a Slovenska dne Středa 28. srpna 2019

Pokud je video přehráváno bez zvuku, zapněte si jej vpravo dole v rámci obrazu

Ve hře je protiimigrační politika

Matteo Salvini a jeho Liga Severu si u Italů získává sympatie zejména důslednou protiimigrační politikou, v rámci které uzavřel bývalý ministr vnitra italské přístavy pro lodě přivážející uprchlíky z Afriky. To se samozřejmě nelíbí mnohým evropským politikům, kteří nelegální imigraci již od roku 2015 neřeší a pouze se snaží zatáhnout do přijímání migrantů další evropské země.

Rudolf Hruboň