Francouzský prezident Emmanuel Macron opět zopakoval po středečním jednání s italským premiérem Giuseppem Contem v Římě svůj návrh na zavedení přerozdělování ilegálních imigrantů přicházejících do Evropy mezi všechny členské státy Evropské unie.
Obrat italské politiky
Dopad výsledku nedávného italského palácového puče, kdy z kola vládnutí vypadl Matteo Salvini, nedal na sebe dlouho čekat. Salvini jako ministr vnitra zakázal záchranným plavidlům provozovanými různými humanitárními organizacemi vstup do italských přístavů. Nová italská vláda požaduje, aby ostatní země Evropské unie automaticky přijímaly určitý podíl migrantů, které charitativní lodě zachraňují. Francouzsko–italské vztahy byly na bodu mrazu, když vládní strana Pěti hvězd projevovala sympatii s bouřícími se Žlutými vestami ve Francii. Nyní se vztahy snaží urovnat Emmanuel Macron, když chce vyhovět italskému požadavku, aby EU výrazně pomohla Itálii řešit problém s uprchlíky. „Myslím si, že pro přijímání uprchlíků je nutné zavést automatický evropský mechanismus,” prohlásil Macron.
Kdo nebude souhlasit, bude potrestán
Italský premiér pochopitelně krok Francie uvítal a projevil radost z toho, že konečně se Itálie bude moci spolehnout na blok 28 zemí, kdy každá z nich automaticky přijme určitý podíl nově příchozích do Evropy. Emmanuel Macron je rovněž urputným zastáncem potrestání zemí, které odmítají kvóty, neboť o trestu mluvil před rokem a nyní to znovu zopakoval, když prohlásil, že země EU, které odmítnou účastnit se programu, by měly být „vážně potrestány“. Zatím podrobnosti k tomuto systému neuvedl, ale tento víkend se na Maltě mají sejít ministři vnitra EU a je možné, že zde budou podrobněji s tímto francouzsko-italským plánem seznámeni.
Rudolf Hruboň