Nejvyšší soud (NS) vyhověl dovolání somálské dívky, která žalovala pražskou střední zdravotnickou školu kvůli zákazu nošení muslimského šátku hidžábu. Podle něj zákaz nošení šátku při teoretické výuce neměl prý žádný legitimní cíl.
ČR musí akceptovat náboženský pluralismus
NS zrušil předchozí rozsudky pražského městského soudu a Obvodního soudu pro Prahu 10 a věc vrátil obvodnímu soudu k novému projednání, soud ale bude vázán názorem NS. Česká republika podle NS musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů. Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdila, že školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb i na teoretickou výuku. Původně prý byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi. Studentka nakonec ze školy odešla. Dívka se prostřednictvím žaloby domáhala omluvy a 60 tisíc korun. U Obvodního soudu pro Prahu 10 ani Městského soudu v Praze neuspěla.
Projev víry je dle NS ve společnosti potřeba tolerovat
NS se ale postavil na stranu dívky. Soudci uvedli, že pokud se jedná o nikoho neohrožující projevy víry, je potřeba jejich tolerance ve společnosti. „Vyznávání islámu, jehož symbolem je u žen hidžáb, je sice náboženstvím v českých poměrech nezvyklým, vzbuzujícím v některých občanech paušalizující obavy, avšak za podmínek daných naším právním řádem by i tyto osobní a nikoho neohrožující projevy náboženského přesvědčení měly být většinovou společností tolerovány,“ vysvětlili soudci. „Osoby bez náboženského vyznání či jiného náboženského přesvědčení by měly respektovat vnější projevy náboženského přesvědčení druhých a není rozumného důvodu, proč by měly tyto projevy jiného, byť u nás nezvyklého náboženství tyto osoby omezovat nebo ztěžovat výkon jejich základních práv,“ dodali soudci.
Rudolf Hruboň