Francouzský prezident Emmanuel Macron; Foto: ActuaLitté / Wikimedia Commons

Francouzský prezident Emmanuel Macron; Foto: ActuaLitté / Wikimedia Commons

Zahraniční

ISLÁM: Francie už nebude přijímat imámy z ciziny, uvedl překvapivě Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý oznámil, že omezí praxi, kdy muslimské země do Francie posílají náboženské kazatele a učitele. Macron se dosud vyhýbal záležitostem týkajícím se francouzské muslimské komunity. Informovala o tom agentura Reuters (viz ZDE).

Konec importu imámů?

Na tiskové konferenci ve městě Mulhouse na východě Francie Macron prohlásil, že prý bude postupně ukončovat systém, kdy Alžírsko nebo Maroko posílají do Francie imámy, aby kázali v tamních mešitách. Ročně takto přijede asi 300 kazatelů, kteří často šíří radikální myšlenky. Letos jich má takový počet přicestovat naposledy, tvrdil Macron. Jeho vláda údajně požádala organizaci, která zastřešuje muslimy ve Francii, aby našla způsob, jak školit imámy na francouzském území, a zajistila, aby mluvili francouzsky a nešířili radikální islamismus.

Macron pod tlakem Le Penové

Macron, na kterého neustále útočí šéfka krajní pravice Marine Le Penová kvůli integraci francouzských muslimů, také oznámil, že francouzské žáky už prý nebudou vyučovat učitelé placení cizími vládami. Paříž má dohody s devíti zeměmi, na jejichž základě mohou jejich vlády vysílat do francouzských škol učitele, aby učili jazyky žáky s kořeny v jejich zemích. Jde třeba o Alžírsko, Maroko, Tunisko nebo Turecko. Macron uvedl, že na tom, že tato praxe skončí, se údajně dohodl se všemi těmito státy kromě Turecka.

Rudolf Hruboň