Osvobození Prahy 1945 - maršál Koněv; Foto: Karel Hájek / Wikimedia Commons

Osvobození Prahy 1945 - maršál Koněv; Foto: Karel Hájek / Wikimedia Commons

Domácí

iROZHLAS: Historie se podle názoru většiny Čechů začíná falšovat

Jak ukázal exkluzivní průzkum agentury Median pro Radiožurnál, většina obyvatel České republiky si myslí, že novodobá historie se začíná falšovat. Uvádí se to v článku na serveru iROZHLAS (viz ZDE).

Lidem vadí rušení i stavění památníků

Jak ukázal exkluzivní průzkum pro Radiožurnál, skoro dvěma třetinám lidí se rušení památníků událostí a osobností druhé světové války nelíbí. „Převládá názor, že lidem vadí jak rušení starých památníků, tak jim vadí i to, aby se stavěly nové památníky podle měnícího se pohledu na historii,“ dodal Přemysl Čech z agentury Median, která průzkum zpracovala. Rušení památníků přímo vadí 62 procentům dotázaných, stavění nových podle měnícího se pohledu na historii pak kritizuje 60 procent respondentů. Dvoudenního průzkumu se v polovině prosince zúčastnilo přes 1000 lidí z celé republiky.

Kontroverze kolem Koněva a Vlasovců

Snahy o falšování historie u nás podle představ některých názorových a politických skupin zesílily v letošním roce, když byl opakovaně vandalsky poškozen památník maršála Ivana Koněva, který velel sovětským vojskům, která na konci druhé světové války osvobodila Prahu. Radnice Prahy 6 pod vedením kontroverzního starosty Ondřeje Koláře (TOP09) chce pomník odstranit. Další kontroverzi vyvolala snaha městské části Řeporyje, která chce zase na popud starosty, extremisty Pavla Novotného (ODS), postavit pomník tzv. Vlasovcům, nacistickým kolaborantům a uznaným válečným zločincům, kteří se ze zištných důvodů podíleli na pražském povstání v květnu 1945.

Rudolf Hruboň