Ilustrační foto: Fabien Rohrer / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Fabien Rohrer / Wikimedia Commons

Magazín

iROBOT: Americké robotické vysavače byly vyhlášeny za firemního slídila roku

Ve čtrnáctém ročníku anticeny Big Brother Awards, která je udělována největším slídilům, letos „bodoval“ mimo jiné i robotický vysavač od americké firmy iRobot, který při své práci sbírá informace o domácnosti majitele. Uvádí se to v článku na serveru iDNES.cz (viz ZDE).

Robotický vysavač mapuje půdorys a pořizuje snímky

Ceny pořádá nevládní organizace Iuridicum Remedium a o vítězích rozhoduje porota složená z odborné veřejnosti a novinářů. V kategorii firemní slídil v letošním roce získala antiocenění společnost iRobot se svými vysavači Roomba. Porotci odůvodnili svoje rozhodnutí tím, že vysavač dokáže při uklízení domácnosti nejen mapovat půdorysy budov a objektů, ale dokáže také pořizovat snímky. Získané informace následně odesílá na centrálu do USA, údajně k marketingovým účelům.

Údajně “zlepšení služeb pro uživatele”

„Sbírání osobních dat by mělo být vykoupeno zlepšením služeb pro uživatele,“ tvrdí marketingový odborník Adam Ondráček. To ale u firmy iRobot nebylo podle expertů hlavní motivací. Společnost se snažila získat data, která chtěla prodat dalším stranám. „Společnost iRobot neprodává a nebude prodávat data našich zákazníků,“ tvrdí za firmu Zdeňka Zlatušková. Podle společnosti nařčení poroty Big Brother Awards není údajně pravdivé. Připouští sice, že robotické vysavače data sbírají, jejich zneužití ale odmítá. „Vedle toho nesdílíme žádná data se třetími stranami bez vědomí či kontroly ze strany zákazníka,“ pokoušela se přesvědčit novináře Zlatušková.

iRobot nejsou jen vysavače, ale také vojenské roboty

iRobot je americká společnost zabývající se robotikou, založená v roce 1990. Je známá především svými robotickými vysavači, ale méně se ví, že je také dodavatelem americké armády. Vyvinula pro něj řadu vojenských robotů, které jsou určeny k detekci výbušnin, likvidaci bomb, chemických, biologických, radiologických a jaderných zbraní.

Americký vojenský robot iRobot Packbot 510; Foto: Sgt. Kimberly Lessmeister / US Army / Wikimedia Commons

Již v roce 2010 se výrobce pochlubil na svých stránkách (viz ZDE), že celková hodnota objednávek v té době od americké armády byla až 286 milionů dolarů (přes 6,5 miliardy korun).

Rudolf Hruboň