Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

Írán zmařil KYBERNETICKÝ ÚTOK na infrastrukturu země

Írán odrazil velký kybernetický útok, jehož cílem bylo způsobení poruch na internetu v této zemi. Nyní začala „druhá vlna“, sdělil náměstek íránského ministra informačních a komunikačních technologií Hamíd Fatahi.

Největší kybernetický útok v historii

„Nájemní hackeři podnikli proti infrastruktuře naší země největší útok, kterému byl kdy vystaven Írán ve svých dějinách,“ napsal úředník na Twitteru. V neděli sdělil v éteru televize IRINN, že kybernetický útok byl organizovaný a označil ho za bezprecedentní. „Tyto útoky pokračují, začala druhá vlna. Doufáme, že se nám podaří čelit jí stejným způsobem,“ řekl Fatahi o kybernetickém útoku proti íránské komunikační infrastruktuře. Íránská vláda informovala den předtím o kybernetickém útoku, k němuž došlo v sobotu kolem poledne, což způsobilo poruchy u řady operátorů internetu, které trvaly asi hodinu. Útok se podařilo odrazit. Írán je periodicky vystaven kybernetickým útokům, o kterých mluví vláda, naposledy k němu došlo v prosinci 2019 a ministr informačních a komunikačních technologií Mohamad Javad Azari Jahromi mluvil předtím o milionech kybernetických útoků, které Írán neutralizoval.

Opatření po útoku na ropné tankery

Loni v červnu List Washington Post napsal s odkazem na informované zdroje, že prezident USA Donald Trump schválil útočné kybernetické operace na íránské počítačové systémy, které jsou používány na odpalování raket. Podle informací ze dvou zdrojů, kybernetické útoky byly zahájeny kybernetickým velením USA. Operace byly připraveny předem, trvalo to týdny nebo dokonce měsíce, píší noviny. Pentagon navrhl tato opatření hned po útoku na ropné tankery v Ománském zálivu. List dále uvedl, že jde o první případ reálného kybernetického útoku USA po zřízení kybernetického velení, které bylo předtím jednotkou nižší úrovně.

Rudolf Hruboň