Generální tajemník OSN António Guterres; Foto: Kuhlmann / MSC / Wikimedia Commons

Generální tajemník OSN António Guterres; Foto: Kuhlmann / MSC / Wikimedia Commons

Zahraniční

ÍRÁN: Generální tajemník OSN varoval před válkou v Perském zálivu

“I ta nejmenší chyba může vést k válce,” prohlásil k napětí mezi Íránem, Západem a zejména Spojenými státy americkými v pondělí generální tajemník OSN António Guterres ve svém vystoupení na Valném shromáždění v New Yorku.

Musí převládnout rozum a zdrženlivost

Situace v Perském zálivu se vyhrotila po útoku na ropné objekty v Saúdské Arábii. Rijád a západní země v čele s USA z incidentu obvinily Írán. Teherán odpovědnost odmítá. “Útok na objekty ropné společnosti Saudi Aramco je zcela nepřijatelný,” uvedl Guterres. Svět podle něj čelí riziku rozsáhlého ozbrojeného konfliktu v Perském zálivu„V prostředí, kdy i sebemenší špatný odhad může vést k rozsáhlé konfrontaci, musíme udělat vše možné, aby převládly rozum a zdrženlivost,“ prohlásil generální tajemník na Valném shromáždění. „Čelíme alarmující možnosti ozbrojeného konfliktu v Perském zálivu, jehož důsledky si nemůžeme dovolit,“ dodal.

Útok na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Guterresova slova zazněla deset dní po útoku na ropná zařízení na východě Saúdské Arábie. Útok zapříčinil snížení těžby o 5,7 milionů barelů ropy denně, což představuje polovinu těžby království a asi pět procent světových dodávek ropy. K útoku, ke kterému došlo v sobotu 14. září, se přihlásili jemenští povstalci. Ti za podpory Íránu bojují proti proamerickému prezidentovi Jemenu Abd Rabú Mansúrovi Hádímu a intervenční koalici pod vedením Saúdské Arábie. Spojené státy a Saúdská Arábie však z útoku bezprostředně obvinily Írán. Zástupci koalice pod vedením Saúdské Arábie později představili údajné důkazy, které mají dokazovat odpovědnost Teheránu. Podle nich byly k útoku použity drony i rakety.

Západ poslušně následuje Spojené státy

V pondělí Velká Británie, Francie a Německo z incidentu rovněž obvinily Írán. Ve společném komuniké, které na okraj zasedání Valného shromáždění podepsali francouzský prezident Emmanuel Macron, britský premiér Boris Johnson a německá kancléřka Angela Merkelová, vyjádřili solidaritu se Saúdskou Arábií. Tři lídři, kteří jsou rovněž signatáři jaderné dohody s Teheránem, vyzvali Írán, aby se nevydával cestou provokací a eskalace. Teherán veškerá obvinění odmítá. V úterý íránský prezident Hasan Rúhání prohlásil, že jemenští povstalci zostudili Spojené státy tím, že dokázali prolomit jejich protivzdušnou obranu. Dříve íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf zdůraznil, že povstalci mají důvod pro odvetu za barbarské útoky koalice pod vedením Saúdské Arábie.

Rudolf Hruboň