Ilustrační foto: Americká armáda / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Americká armáda / Wikimedia Commons

Zahraniční

IRÁK: Země chce vypudit Američany, Trump vyhrožuje sankcemi

Po americkém teroristickém útoku, při kterém byl zavražděn íránský generál Kásem Solejmání, irácký parlament v neděli vyzval ke stažení cizích vojsk ze země, což se týká hlavně Američanů. Prezident Donald Trump za to Iráku pohrozil sankcemi.

Iráčané chtějí odchod Američanů

Pro odchod všech cizích vojáků, kteří se v zemi v současnosti nacházejí, se na mimořádném nedělním zasedání vyslovil irácký parlament. V přijatém usnesení vyzval vládu, aby zajistila, že zahraniční armády nebudou z žádného důvodu využívat irácké území, vzdušný prostor ani teritoriální vody. Urychlený odchod zahraničních vojáků ze země navíc poslancům na začátku zasedání doporučil i samotný premiér Ádil Abdal Mahdí, který útok na Solejmáního, při němž přišli o život i vysoce postavení představitelé iráckých šíitských milic, označil za politický atentát a narušení irácké suverenity.

Uražený Trump hrozí sankcemi

Možné stažení amerických vojáků, kterých je v Iráku přes pět tisíc, ve Washingtonu vyvolalo bouřlivé reakce. Americké ministerstvo zahraničí vyjádřilo nad rozhodnutím iráckého parlamentu zklamání a „důrazně požádalo“ irácké představitele, aby zvážili význam americko-iráckých hospodářských a bezpečnostních vazeb. O poznání ostřejší reakce přišla z Bílého domu. Trump Iráku pohrozil, že se v případě vyhnání amerických vojáků bude domáhat kompenzace v podobě miliard dolarů nebo uvalí na zemi bezprecedentní sankce.

Rudolf Hruboň