Ilustrační foto: Americká armáda / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Americká armáda / Wikimedia Commons

Zahraniční

IRÁK: Základnu s americkými vojáky zasáhly opět rakety

Došlo k dalšímu útoku na americké cíle v Iráku. Na vojenskou základnu Balad na severu země, kterou využívá americká armáda, dopadlo nejméně sedm raket, některé zdroje ale uvádějí, že šlo až o 17 střel. Uvedla to agentura AFP.

Agentura Reuters dále uvedla (viz ZDE), že rakety dopadly na přistávací dráhu základny. Základna leží 64 kilometrů severně od Bagdádu. Tato základna se 4. ledna již jednou stala terčem útoku. Tehdy se jednalo o první pomstu za vraždu íránského generála. V noci na 8. ledna Íránské revoluční gardy podnikly další raketový útok na dvě americké základny v Íránu.

Pomsta za vraždu íránského generála

Íránský útok byl jedním z aktů pomsty za smrt velitele jednotek Kuds Kásíma Sulejmáního, který byl 3. ledna zavražděn Spojenými státy u Bagdádského letiště. Ve stejný den večer, co došlo k útoku na americké základny, protivzdušná obrana Íránských revolučních gard omylem sestřelila ukrajinský Boeing, který vzlétal z Mezinárodního letiště Imáma Chomejního. Po atentátu na Sulejmáního irácký parlament přijal usnesení, podle kterého má irácká vláda zajistit odchod cizích vojsk ze země. Irácký premiér požádal amerického ministra zahraničí Mika Pompea, aby vyslal do země své zástupce, kteří mají projednat mechanismus stažení amerických vojsk.

Americké vyhrožování Iráku

Spojené státy stažení svých vojsk ze země prozatím odmítají. Pokud Bagdád bude trvat na tom, aby americká armáda odešla, americký prezident Donald Trump pohrozil Iráku sankcemi (viz ZDE), např. USA vyhrožují, že připraví Irák o přístup k prostředkům z prodeje ropy (viz ZDE). Trump dále uvedl, že v případě odchodu musí Irák zaplatit za americké základny v zemi, které stály několik miliard dolarů.

Rudolf Hruboň