Slovenští vojáci; Foto: MAJ. Joel Anderson / Wikimedia Commons

Slovenští vojáci; Foto: MAJ. Joel Anderson / Wikimedia Commons

Zahraniční

IRÁK: Slovensko zvažuje evakuaci svých vojáků ze země

Slovensko je připraveno evakuovat svých sedm vojáků z Iráku. “Vládní letecký speciál je připraven,” uvedl v příspěvku na sociální síti předseda vlády Peter Pellegrini. V zemi prudce roste napětí po vraždě íránského generála, kterou spáchaly Spojené státy.

Roste tlak na stažení vojáků z Iráku

Na slovenskou vládu roste tlak na stažení vojáků z Iráku. Příčinou je nespokojenost s americkým útokem na velitele íránských elitních sil Quds Kásima Sulejmáního u bagdádského letiště. Podle kritiků se jednalo o porušení mezinárodního práva, které drasticky vyhrocuje již i tak napjatou situaci v regionu. Premiér Pellegrini již přes sociální síť vzkázal, že vládní speciál je připravený evakuovat sedm slovenských vojáků z Iráku:

„V souvislosti s aktuální situací na Středním východě chci ujistit, že vládní speciál je připraven kdykoliv vyzvednout sedm slovenských vojáků sloužících v misi v Iráku. Bezpečnost našich vojáků, ale i všech občanů Slovenska, kteří se nyní nacházejí v Iráku, je pro vládu prioritou číslo jedna. Všechny kroky budeme koordinovat s resorty obrany, vnitra a zahraničních věcí SR,“ napsal předseda vlády.

V súvislosti s aktuálnou situáciou na Blízkom východe chcem uistiť, že vládny špeciál je pripravený kedykoľvek…

Zveřejnil(a) Peter Pellegrini dne Sobota 4. ledna 2020

Vražda íránského generála Američany

Při raketovém útoku na letiště v Bagdádu byl v noci na pátek zabit proslulý velitel íránských elitních jednotek Quds Kásem Solejmání, považovaný za vojenský mozek Íránu. K teroristickému útoku se přihlásily Spojené státy. Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí uvedl, že Solejmáního smrt znásobí pohnutky k odporu proti Spojeným státům a Izraeli. Původce útoku podle něj čeká tvrdá odveta. Solejmání měl v Íránu pověst hrdiny a legendy.

Útok odsoudilo Rusko

Vraždu odsoudily mnohé země světa, zejména Rusko. Ministr zahraničí Sergej Lavrov v pátečním rozhovoru se svým americkým protějškem Mikem Pompeem odsoudil americký útok. Podle oficiálního prohlášení ruského MZV likvidace oficiálních představitelů členského státu OSN, k níž navíc dojde na území třetí země bez jejího souhlasu, hrubě porušuje zásady mezinárodního práva a zasluhuje odsouzení.

Rudolf Hruboň