Foto: Twitter / @ZaidBenjamin5

Foto: Twitter / @ZaidBenjamin5

Zahraniční

IRÁK: Rakety opět zasáhly americkou základnu v Bagdádu

Americká vojenská základna v Bagdádu byla opět vystavena raketovému útoku. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americký vojenský zdroj (viz ZDE).

Útok nezpůsobil údajně žádné škody

“Nedělní útok před úsvitem byl proveden s ‘malými raketami’ a nezpůsobil žádné ztráty na životech,” tvrdí americký vojenský mluvčí v prohlášení na Twitteru. Žádné další podrobnosti ale zatím neposkytl.

Po předešlých raketových útocích prezident Donald Trump také prohlašoval, že nebyl zraněn žádný americký voják, později ale Američané přiznali, že bylo zraněno až 109 vojáků (viz ZDE). Irácké vojenské prohlášení uvedlo, že tři rakety typu Kaťuša zasáhly opevněnou zelenou zónu, ve které se nachází velvyslanectví USA, další zahraniční mise a budovy irácké vlády. Čtvrtá zasáhla logistickou základnu pro irácké polovojenské skupiny.

Vyostření situace na Blízkém východě

3. ledna Spojené státy zavraždily při teroristickém útoku v Bagdádu íránského velitele speciálních sil Kuds Kásima Sulejmáního a dalších deset lidí, včetně důstojníků Íránských revolučních gard a vysoce postavených činitelů šíitské domobrany Iráku. Washington svůj krok odůvodnil tím, že íránský velitel stál údajně za útoky proti americkým silám v Iráku. Írán na vraždu Sulejmáního zareagoval tím, že ostřeloval raketami základnu Ejn al-Asad na západě Iráku, kde jsou dislokováni američtí vojáci. Vražda vysoce postaveného íránského generála následně vyvolala novou vlnu napětí na Blízkém východě.

Rudolf Hruboň