Ilustrační foto: Americká armáda / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Americká armáda / Wikimedia Commons

Zahraniční

IRÁK po útocích USA žádá o mezinárodní PODPORU své suverenity

Irák usiluje o mezinárodní podporu své suverenity po nedávných útocích USA na vojenské základny, uvedl mluvčí iráckého ministerstva zahraničí Ahmed Sahaf.

Útok na základnu domobrany

USA zaútočily v noci na 12. března na základnu irácké lidové domobrany Hašd Aš-Šaabi na hranici mezi Sýrií a Irákem po nedávném raketovém ostřelování koaliční základny Taji na severu Bagdádu, během kterého zahynuli nejméně tři zahraniční vojáci (viz ZDE). „Irák pracuje na mobilizaci úsilí všech přátel a partnerů, aby podpořili jeho postoj a pomohli uhájit suverenitu po nedávných leteckých útocích USA na irácké bezpečnostní objekty, jejichž následkem byli mrtví a zranění,“ řekl Sahaf. Sdělil, že Irák zaslal stížnost Radě bezpečnosti OSN „ohledně amerických útoků na irácké vládní úřady, což Irák považuje za hrubé porušení jeho suverenity a agresi proti jeho území“.

USA tvrdí, že Irák o útocích informovaly

“USA informovaly Irák, že hodlají ostřelovat dané území,” snažil se přesvědčit novináře velitel Centrálního velení americké armády generál Kenneth McKenzie. „Irácké bezpečnostní síly věděly, že přijde odveta,“ tvrdil dále McKenzie na brífinku v Pentagonu. Podle jeho slov prý projevily USA při útoku “zdrženlivost” a dále prohlásil, že když iráčtí vojáci zahynuli v důsledku operace, není to prý vina USA. „Zaútočili jsme na zjištěné pozice teroristických oddílů. Jsou-li tam irácké síly, pak bych řekl, že není moc dobrý nápad rozmístit své vojáky na území, kde působí Katáib Hizballáh,“ tvrdil dále generál.

Irák chce odchod Američanů ze země

Již po lednovém teroristickém útoku Američanů, při kterém byl zavražděn íránský generál Kásima Sulejmáního, irácký parlament přijal rozhodnutí o stažení cizích vojsk ze země. Na základě toho požádala oficiálně irácká vláda Spojené státy, aby z Iráku stáhly své vojáky. Američané to však arogantně odmítli (viz ZDE) a začali dokonce Iráku vyhrožovat, že jej v tom případě připraví o příjmy z prodeje ropy (viz ZDE). Tyto příjmy jsou přitom hlavním příjmem iráckého státu. Americký prezident Donald Trump dokonce Iráku pohrozil, že je připraven zavést proti Bagdádu “sankce, jaké ještě nikdy nezažil“. Navíc Trump dodal, že američtí vojáci nehodlají opustit Irák, dokud jim země nezaplatí za leteckou základnu, kterou postavili Američané.

Rudolf Hruboň