Ilustrační foto: Masoud Shahrestani / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Masoud Shahrestani / Wikimedia Commons

Zahraniční

IRÁK označil americký útok za porušení suverenity

Irák nesouhlasí s americkými vzdušnými útoky na svém území. Američané v neděli zasahovali v Sýrii a Iráku proti šíitské skupině Katáib Hizballáh údajně podporované Íránem. Uvádí to ve svém článku agentura Reuters (viz ZDE).

Záminkou boj USA proti Íránu

Podle Pentagonu šlo o „obrannou akci“ a odvetu za raketový útok na základnu v Kirkúku. Irácký premiér Ádil Abdul Mahdí zásah označil za porušování státní suverenity. Zároveň se podle něj Američané k útoku rozhodli bez důkazů, jde prý jen o další projev tlaku mezi USA a Íránem. Agentura Reuters poznamenala, že nedělní útok by mohl Irák uvrhnout do centra zástupného konfliktu mezi Washingtonem a Teheránem. Irácká bezpečnostní rada v pondělí mimo jiné uvedla, že americké letecké údery byly narušením svrchovanosti Iráku a že americké síly jednaly na základě svých vlastních politických priorit a závěrů. Ochrana Iráku, jeho vojenských základen a všech vojáků na jeho území je zodpovědností výhradně iráckých bezpečnostních sil, uvedla rada. Bezpečnostní orgán rovněž odmítl, aby se Irák stal bitevním polem regionálního nebo mezinárodního konfliktu.

‚Brutální útok‘

Ostře americké akce odsoudil irácký ministerský předseda Mahdí. „Premiér označil americký útok na irácké ozbrojené síly jako nepřijatelný brutální útok, který bude mít nebezpečné důsledky,“ uvedl úřad šéfa kabinetu. Americké útoky odsoudil mimo jiné i vlivný irácký duchovní Alí Sistání, který vyzval k respektování suverenity Iráku. „Jen irácké úřady mají oprávnění vypořádat se s těmito praktikami a podniknout nezbytná opatření k jejich zamezení,“ prohlásil Sistání s tím, že Irák se nesmí stát hřištěm pro řešení regionálních a mezinárodních konfliktů a ostatní státy se nesmějí vměšovat do vnitřních záležitostí Iráku. Další vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr prohlásil, že je ochoten spolupracovat s milicemi podporovanými Íránem na ukončení americké vojenské přítomnosti v Iráku politickými a právními prostředky.

Protest Ruska

Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že vzájemné útoky mezi Hizballáhem a USA v Iráku a Sýrii jsou nepřijatelné a kontraproduktivní. Moskva vyzvala všechny strany, aby nepodnikaly kroky, které by mohly výrazně destabilizovat vojenskou a politickou situaci v regionu. Ministerstvo obrany Spojených států jako cíl útoků vybralo tři místa v Iráku a dvě v Sýrii. Byly mezi nimi sklady zbraní a místa, odkud skupina Katáib Hizballáh plánovala a prováděla útoky na koaliční síly, tvrdí Pentagon. Šéf americké diplomacie Mike Pompeo už dříve obvinil milice podporované Íránem z řady útoků na základny v Iráku a vyhrožoval Íránu, že jakákoli agrese ze strany Teheránu nebo jeho chráněnců, která ublíží Američanům či jejich spojencům, se neobejde bez odplaty.

Rudolf Hruboň