Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

INTRIKY: Turecko se chce opět sblížit s USA. Kvůli rozporům s Ruskem

Turecko chce přehodnotit svou politiku vůči USA kvůli rozporům s Ruskem, oznámila americká agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje (viz ZDE).

Záminkou vítězství Bidena

V případě urovnání vztahů s Washingtonem počítá Ankara s uzavřením dohod o dodávkách zbraní. Turecké úřady rovněž doufají, že jim USA pomohou překonat existující rozpory se spojenci v NATO, tvrdí zdroje Bloombergu. Jak píše agentura, ke sbližování s USA Turecko podněcuje vítězství Joea Bidena ve volbách v USA a hrozba sankcí ze strany Evropské unie. Kromě toho mají na toto rozhodnutí vliv rozpory s Ruskem ohledně situace v Sýrii a Libyi a také nedávný ozbrojený konflikt v Náhorním Karabachu, v němž Ankara podpořila Ázerbájdžán. Ankara se přitom může vzdát integrace ruských protiletadlových raketových komplexů S-400 do systému protivzdušné obrany NATO, aby zabránila dalším sankcím ze strany Washingtonu, oznámil Bloomberg.

Ve hře je nákup amerických zbraní

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu již dříve prohlásil, že Ankara počítá s „novou stránkou“ ve vztazích s USA po inauguraci nového prezidenta USA Joea Bidena. Dodal, že USA tím, že spojují i nadále dodávky ruských systémů PVO S-400 s účastí Ankary v programu výroby stíhaček F-35 a se sankcemi, poškozují vztahy s Tureckem v oblasti obrany. Dodávky nejnovějších ruských systémů protivzdušné obrany S-400, které způsobily krizi ve vztazích Turecka a Spojených států amerických, začaly v polovině července 2019. Washington požadoval, aby se Turecko vzdalo dohody a na oplátku nakoupilo americké komplexy Patriot. Zároveň hrozil zpožděním nebo úplným zrušením prodeje nejnovějších stíhaček F-35 do Turecka, stejně jako vyhrožoval uvalením sankcí.

Zpracoval Rudolf Hruboň