Jan Hamáček, Andrej Babiš; Foto: Profily na sociálních sítích

Jan Hamáček, Andrej Babiš; Foto: Profily na sociálních sítích

Domácí

INTRIKY: ČSSD uvažuje o odchodu z vlády po skončení nouzového stavu

ČSSD podle svého předsedy Hamáčka zůstane ve vládě s hnutím ANO po dobu nouzového stavu, poté se sociální demokracie poradí, jak dále postupovat, řekl v ČT. Jestli má ČSSD se svou účastí ve vládě problém, ať klidně odejde, reagoval premiér Andrej Babiš (ANO).

Neshody v oblasti daní

Koalice se v poslední době střetla především v otázce tzv. daňového balíčku, který počítá mimo jiné se zrušením superhrubé mzdy a změnou daňových sazeb. Hamáček ve Sněmovně předložil vlastní návrh, záměr ANO nakonec podpořili poslanci ODS, KSČM a SPD. Hamáček se vyjádřil také k plánovanému přechodu do čtvrtého stupně v rámci protiepidemického systému (PES), což přinese zpřísňování opatření. Nečekal by s ním do pátku, ale ke změně by podle něj mělo dojít nejpozději ve středu.

ČSSD vyvolává konflikty

„Odchodu sociální demokracie z vlády rozhodně nebráníme. Nouzový stav zvládneme i bez jejich účasti ve vládě,” reagoval na prohlášení Hamáčka předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Dodal, že vztahům ve vládě by naopak prospělo, kdyby někteří členové ČSSD „konečně přestali s vyvoláváním neustálých konfliktů”. „Jestli má ČSSD se svou účastí v menšinové vládě problém, tak ať klidně odejde a přestanou o tom donekonečna mluvit,” dodal.

Předčasné volby?

Volby by se měly konat v řádném termínu příští rok na podzim, Hamáček označil za legitimní diskuzi o dřívějším termínu na přelomu jara a léta. Poukázal ale na to, že by takový návrh potřeboval dosažení širší shody ve Sněmovně, protože s jejím rozpuštěním musí souhlasit nejméně 120 poslanců. Volební preference ČSSD se přitom již dlouhodobě pohybují na hranici vstupu do sněmovny, resp. pod ní.

Rudolf Hruboň