Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomika

INSOLVENCE: Český výrobce hudebních nástrojů Amati Kraslice je v problémech

Krajský soud v Plzni vyhlásil insolvenční řízení nad výrobcem hudebních nástrojů Amati – Denak Kraslice. Legendární česká firma s britskými vlastníky je zadlužená. Firma vyrábí žesťové a dřevěné hudební nástroje a nyní dluží mzdy zaměstnancům. Část z nich už firmu opustila.

Ze zisku do ztráty

Světoznámý výrobce nástrojů ještě v roce 2017 vykázal zisk ve výši téměř 2,2 milionu korun. Plánoval ale větší zisk. Nižší tržby způsobily tehdy změny kurzu koruny k dolaru a euru. Firmě, která se zaměřuje na ruční výrobu, také chyběli kvalifikovaní zaměstnanci. Výroční zpráva za loňský rok zatím nebyla v obchodním rejstříku zveřejněna. Právě zaměstnanci, kteří nedostali mzdy, požádali o vyhlášení insolvenčního řízení. V přihláškách v insolvenčním rejstříku aktuálně figuruje šest pohledávek zaměstnanců za červnovou mzdu.

Pomůže reorganizace?

“Chceme jako firma v rámci insolvence požádat o reorganizaci. Chceme udělat ve firmě nějaké změny. Čekáme ale na prohlášení anglického vlastníka,” uvedl jednatel firmy Jiří Štípek. Společnost, která měla v posledních letech zhruba 200 zaměstnanců, už jich část propustila. Podle Štípka by ale chtěla výrobu zachovat. Amati – Denak je pro Kraslice důležitá nejen jako jedna z tradičních továren, ale také kvůli své sbírce hudebních nástrojů, které dokumentují historii zdejší výroby nástrojů. O možnostech převodu sbírky chce město s vedením podniku jednat.

Rudolf Hruboň