Ivan Safronov v roce 2018; Foto: Profil Ivana Safronova na sociální síti

Ivan Safronov v roce 2018; Foto: Profil Ivana Safronova na sociální síti

Zahraniční

INFORMACE předávané ruským špionem Česku končily v USA

Informace, které získával zatčený ruský špion pro české tajné služby, končily u Američanů. Vyplývá to z výsledků vyšetřování. Bývalý poradce šéfa ruské kosmické agentury Roskosmos Ivan Safronov byl zatčen v Moskvě včera.

Obvinění ze špionáže ve prospěch ČR

V úterý Lefortovský soud v Moskvě uvalil na Safronova vazbu do 6. září na základě podezření z vlastizrady. Podle informací FSB je bývalý poradce generálního ředitele Roskosmosu Dmitrije Rogozina podezřelý z předávání utajovaných informací o ruské vojensko-technické spolupráci a obranném průmyslu jedné z tajných služeb NATO. Safronovův obhájce sdělil, že vyšetřovatelé ho podezírají z práce pro české tajné služby od roku 2012. Případ se týká předání vojensko-technických informací o dodávkách zbraní do afrických zemí, kdy konečným příjemcem utajovaných informací byly Spojené státy americké.

České úřady zatím mlčí

České ministerstvo obrany uvedlo, že nebude případ Safronova nijak komentovat. Ministerstvo zahraničí ČR se také zdrželo komentářů a odkázalo na české tajné služby. Bezpečnostní informační služba zase uvedla, že prý nedisponuje informacemi o kauze. Český ministr vnitra Jan Hamáček již dříve odmítl událost komentovat. „Bez komentáře,“ uvedl ministr na výzvu k vyjádření.

Další zhoršení rusko-českých vztahů

V Kremlu zaznamenali další zhoršení vztahů mezi zeměmi. Vztahy s Českou republikou byly nedávno poškozeny dobře známými událostmi, s určitými nepřátelskými kroky podniknutými na úrovni obecních a ústředních orgánů této země. Samozřejmě se to negativně odrazilo na celkovém pozadí našich dvoustranných vztahů,“ řekl ve středu novinářům tiskový mluvčí prezidenta RF Dmitrij Peskov v rámci odpovědi na otázku, jak by charakterizoval vztahy s Českou republikou na pozadí nedávných špionážních skandálů. Peskov dodal, že „zatím nejsou plánovány žádné bilaterální kontakty na vysoké a nejvyšší úrovni“.

Rudolf Hruboň