Belgie zastavila provoz v šesti ze sedmi jaderných reaktorů, ty za plného provozu dodávají zemi přibližně polovinu potřebné energie. Výpadek se zatím obyvatel nijak zvlášť nedotýká, země ale může jen doufat, že teploty brzy nespadnou hluboko pod bod mrazu, v takovém případě by musely přijít ke slovu dramatické úspory. Píše o tom ve svém článku např. server Info.cz (viz ZDE).
Energie jen do konce roku
Výpadek částečně pokrývá znovu otevřená plynová elektrárna nedaleko Bruselu, podle ministryně pro energetiku Marie-Christine Marghenové má ale země zajištěnou energii zatím jen do konce prosince. Pak ale může přijít krizový plán, který mimo jiné obnáší zhasínání pouličního osvětlení, zastavení vlaků, zákaz žehlení nebo několikahodinové výpadky proudu.
Pomoc Francie?
Osud Belgičanů nyní závisí i na počasí v okolních státech. Země se totiž domluvila na dodávkách energie s Francií, pokud ale i ji zastihnou silné a dlouhé mrazy, nebude zřejmě své závazky schopná plnit. Energetická společnost Engie se v současnosti snaží předejít krizové situaci tím, že přesvědčuje velké průmyslové formy, aby alespoň dočasně svou spotřebu energie snížili co možná nejvíce. Obyvatelé mají zase k dispozici bezplatnou aplikaci, díky které mohou sledovat situaci v okolí a také je včas upozorní na případnou odstávku.
Konec jádra a otázka bezpečnosti
Jaderná energetika je v Belgii velmi diskutované téma. Země se chce od jádra v nejbližších letech zcela oprostit. Spoléhat se chce jen na obnovitelné zdroje a zemní plyn. Pozornost vzbudilo i rozhodnutí týkající se nukleární bezpečnosti, v rámci preventivního opatření začaly lékárny zdarma nabízet tablety jódu, které mají v případě jaderné havárie chránit před následky škodlivého záření.
Rudolf Hruboň