Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Ekonomika

INDIE se snaží posílit nedolarový obchod s Ruskem

Třetí největší odběratel ropy na světě, Indie, zvažuje nákup ruské ropy a dalších komodit za zvýhodněné ceny za použití domácí měny. Navzdory sankcím západních zemí a jejich vyhrožování těm zemím, které sankce poruší. Uvedla to agentura Reuters (viz ZDE).

Transakce v národních měnách

„Rusko nabízí ropu a další komodity s výraznou slevou. To rádi přijmeme. Musíme vyřešit některé problémy, jako je pojištění tankerů a směsi ropy. Jakmile to budeme mít, využijeme slevovou nabídku,“ řekl agentuře Reuters představitel indické vlády. Transakce budou prováděny v národních měnách Indie a Ruska, aby se vyhnuly americkému dolaru a souvisejícím sankčním politikám. Podle úředníků již probíhají práce na vytvoření mechanismu obchodu rupie-rubl.

Zájem o další komodity

Zprávy médií s odkazem na obchodní zdroje v pondělí uvedly, že hlavní rafinerie v zemi, Indian Oil Corp, právě koupila 3 miliony barelů ruské ropy Ural od obchodníka Vitol se slevou 20 až 25 dolarů za barel s dodáním v květnu. Podle zdrojů IOC nepovažuje nákup za problém, protože ani samotná ropa, ani Vitol nebyly sankcionovány. Indie údajně také zvažuje nákup surovin z Ruska a Běloruska pro výrobu hnojiv uprostřed raketově rostoucích cen komodit.

Neutralita ohledně Ukrajiny

Indie se dodnes nevyjádřila proti probíhající ruské vojenské operaci na Ukrajině, která byla silně kritizována řadou západních států a vedla k balíčku sankcí zavedených proti Moskvě. Zatímco ruská ropa nebyla sankcionována, někteří mezinárodní obchodníci se drželi stranou ve strachu, že budou čelit sankcím za jednání s Ruskem. To donutilo Rusko zavést rekordní slevy na vývoz ropy. Indie dováží téměř 85 % ropy, kterou spotřebuje, ale jen asi 3 % komodity pochází z Ruska.

Zpracoval Rudolf Hruboň